Az Egyesült Államokban a banki "áldozatok" többnyire kisebb pénzintézetek. Az amerikai pénzügyi hatóságok pénteken egy tollvonással hét bank működését szüntették meg, hatot Illinois, egyet Texas államban. Közülük a legnagyobb, a Founders mérlegfőösszege 962,5 millió dollár. Az idén az eddig legnagyobb fizetésképtelenné bank a floridai UnitedFSB, 12,8 milliárd dolláros mérlegfőösszeggel.
A fizetésképtelenség azonban nem jelenti a bankok megszűnését, máris új vevő veszi meg a pénzintézeteket. Tavaly egész évben csupán 25 volt a bankcsődök száma az Egyesült Államokban, ezt a számot az idén már áprilisban elérték. Az amerikai állami betétbiztosítási alap a 8.300 amerikai bank körében az idén még több csőddel számol. Az amerikai történelem legnagyobb kereskedelmi banki csődjét tavaly jelentették be: a Washington Mutual takarékpénztárét, amelynek mérlegfőösszege 307 milliárd dollár volt.
Európa legnagyobb autógyártója, a német Volkswagen (VW) éves szinten 5,1 százalékos forgalomcsökkenést szenvedett el az első félévben. A VW így is nagyságrendekkel jobban teljesített az iparág egészénél, amelynek a forgalma 18 százalékkal csökkent.
Ez a németországi roncsprémiumnak és a VW kínai népszerűségének köszönhető - mondta Martin Winterkorn vezérigazgató egy pénteki konferencián Münchenben. Pontos adatokat nem közölt. A 2008 első félévi tényszámokból kiindulva a VW 3,1 millió gépjárművet adhatott el idén az első hat hónapban. A VW számításai szerint a gyártók idén összesen 47 millió új gépkocsit adnak el világszerte, ami 12 millióval kevesebb a 2007-ben, a világgazdasági válság kibontakozása előtti évben elért mennyiségnél, mondta Martin Winterkorn.
Szlovéniában drámaian nőtt a munkanélküliség júniusban, holott az ország gazdasága az elmúlt két évben a leggyorsabban bővült az euróövezetben. A statisztikai hivatal pénteken közzétett adatai szerint az év hatodik hónapjában 42,2 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma az előző évhez képest, 86 481-re. A növekedés májushoz képest 2,3 százalékot tett ki. Júniusban 14 473 új munkahely létesült, az idén eddig a legtöbb, de még mindig 28,3 százalékkal kevesebb, mint tavaly júniusban. A gazdaság azonban az idén várhatóan 4 százalékkal fog zsugorodni, miután az export és az ipari termelés 25 százalékkal csökkent az év első négy hónapjában.
Szlovákiában a gazdasági válság okozta tömeges elbocsátások miatt idén csaknem 36 ezer munkahely került veszélybe, és az első félévben ilyen módon már több mint 15 ezren el is vesztették a munkájukat, írta az Új Szó című szlovákiai magyar napilap pénteken, a gazdasági tárca elemzését idézve.
"Magyarország érdeke egy kiegyensúlyozott, 3,8 százalékos államháztartási hiányt tartó 2010-es költségvetés mielőbbi, lehetőleg még novemberi elfogadása" - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumán pénteken.
A miniszterelnök kiemelte: bár várhatóan a második félévben is komoly nyomás nehezedik majd a kormányra, "biztosíthatom önöket, hogy Magyarországon nem lesz választási költségvetés". Bajnai Gordon leszögezte: a szükséges lakossági megszorítások nagy részét már végrehajtotta a kormány. A második félév kiemelt feladatai a vállalatokra nehezedő bürokratikus teher enyhítése, ágazati stratégia kidolgozása a négy kulcságazat - járműipar, logisztika, informatika-elektronika, gyógyszeripar-biotechnológia - vonatkozásában, a munkahelymegőrző programok folytatása és a vállalatok finanszírozási nehézségeinek mérséklése - mondta a kormányfő.
A Buda-Cash Brókerház elemzője szerint Magyarországon a globális veszélyforrások mellett további gazdasági kockázatot jelenthet a biztosnak tűnő kormányváltás, valamint a forint erősödése - jelentette ki Réczey Zoltán pénteken a Budapesten tartott sajtótájékoztatón. Az elemző elmondta: a forint erősödése az exporton keresztül kedvezőtlenül hat a gazdasági növekedésre. Úgy vélte: a forint a következő másfél évben inkább erősödni fog, és csak átmenetileg várható kisebb gyengülése. Akár 2010-ben, akár előbb történik kormányváltás Magyarországon, az ismeretlen költségvetési politika is kockázatot jelent - tette hozzá.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 238,92 pontos, 1,58 százalékos csökkenéssel, 14.860,65 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 7,5 milliárd forint volt pénteken, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Az eurót pénteken fél háromkor 271,98 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a délelőtti 270,56 forint és a csütörtök délutáni 271,44 forint után. Csütörtökön nap közben a forint 267 forintos euróárfolyam közelébe ért, ahol az idén január első napjaiban tartózkodott utoljára. A dollárt 194,18 forinton jegyezték délután fél háromkor (1,4000 dolláros euró árfolyam mellett).
MTI/Menedzsment Fórum