Hétfőn kezdtek arról pletykálni, hogy Görögország és Írország után Portugália is nemzetközi segítségre szorulhat, egyesek már azt is tudni vélték, hogy nagyságrendileg 80 milliárd eurós mentőcsomagot kaphat az ország. A hét első napján a portugál kormány és az Unió is cáfolt, ez azonban nem jelent semmit, hiszen korábban hónapokig így volt a görögökkel és az írekkel is.
Meddig mehet el Portugália a tízéves kötvényekkel?
A portugál kormány szerdán tízéves kötvényaukciót tervez, akkor sok dolog eldőlhet számukra. A szakemberek szerint könnyen lehet, hogy a befektetők csak olyan magas hozamok mellett lesznek hajlandók finanszírozni az ország adósságát, hogy elkerülhetetlenné válik a nemzetközi mentőcsomag. Az utóbbi időszakban a tízéves portugál hozamok 7 százalék fölé kúsztak, a szakemberek máris arra figyelmeztetnek, hogy hasonló történt tavaly áprilisban Görögországban.
"Ha sikeres is lesz a szerdai aukció, az még mindig nem jelent semmit, ugyanis a 7 százalék feletti hozamszintek fenntarthatatlanok" - mondta a Bloomberg kérdésére a BNP Paribas londoni elemzője. Szerinte elkerülhetetlen, hogy Portugália az EU-hoz és az IMF-hez forduljon az olcsóbb finanszírozás reményében.
"A jelenlegi piaci környezetben minden portugál és spanyol aukciót kiemelten figyelünk, hiszen lényegében arról szavaz a piac, hogy lehet-e folytatni nemzetközi segítség nélkül" - mondta a lapnak Toby Nangle, a Baring Asset Management londoni szakembere. Szerinte sem az számít elsősorban, hogy sikeres lesz-e az aukció, hanem az, milyen hozam mellett kelnek el az állampapírok.
A tízéves portugál hozam egyébként 65 bázisponttal emelkedett a múlt héten, majd tegnap 20 bázisponttal 7,2 százalékra csökkent. A kötvénypiaci kereskedők szerint ez annak volt betudható, hogy az Európai Központi Bank (EKB) vásárolni kezdte a papírokat.
Aukciók sora jön a héten
A következő napokban egyébként nem csak Portugália sorsa dőlhet el, hiszen többek között Spanyolország és Olaszország is kötvényaukciókra készül, összesen 24 milliárd euró értékben hirdettek meg állampapírokat Európában erre a hétre. Ebben persze van még egy német aukció is, nekik valószínűleg gond nélkül sikerül majd eladni a papírjaikat, legfeljebb hozamemelkedéssel kell számolniuk.
Portugália egyébként 1,25 milliárd euró értékben bocsát ki 2014-ben és 2020-ban lejáró papírokat szerdán, majd másnap a spanyolok próbálkoznak meg egy 3 milliárd eurós kibocsátással. Mellettük az olaszok 2015-ben és 2026-ban lejáró kötvényeket dobnak piacra, Hollandia 3,5 millió eurós kibocsátásra készül kedden, Németország pedig 7 milliárd eurónyi forrást vonna be szerdán.
A szakértők szerint a portugálok megmentése után Németország is beláthatja, hogy ki kell bővíteni az Unió 750 milliárd eurós segélyalapját, melyet a bajba jutott országok megmentésére hoztak létre. Eddig az ilyen felvetéseket rendre elutasította a német kormány. Ráadásul egyre inkább terjed a piacon az a pletyka, mely szerint lassan Belgiumot is a problémás országok közé lehet sorolni, azaz újabb potenciális adósságválság tűnt fel a láthatáron.
Ázsia kihúzna a bajból
A fentiek ellenére nem tűnik reménytelennek Európa sorsa, hiszen a jelek szerint Ázsia kész segíteni az adósságválság megoldásában. A múlt héten Kína jelentette be, hogy továbbra is vásárolni fogja a spanyol kötvényeket, majd kedden a japán pénzügyminiszter közölte, hogy országa akár nemzetközi tartalékait is kész felhasználni annak érdekében, hogy a bajba jutott európai országokon segítsen.
A japánok egyelőre Írország kötvényeinek vásárlásáról beszéltek konkrétan, a pénzügyminiszter arról beszélt, hogy az ír állampapírok akár 20 százalékát is megvennék. A szakemberek egyébként éppen a múlt héten bejelentett kínai segítség miatt nem számítanak arra, hogy a spanyol aukciókon komoly gondok lennének az év első hónapjaiban, így most Portugálián és Olaszországon a világ szeme.
Beke Károly
mfor.hu