3p

A csökkenés viszont most megállt, sőt, minimális növekedés észlelhető a hazai gazdasági szereplők számában.

Több év után megtorpant a működő cégek számának csökkenése - derül ki a Bisnode Magyarország Kft. elemzéséből. Bár még mindig kevesebb működő cég van Magyarországon, mint egy évvel korábban, a változás már 1 százalék alatt maradt, sőt az elmúlt negyedévben már minimális emelkedés is tapasztalható.

Közel négy év után megállt a működő vállalkozások számának csökkenése Magyarországon. Ez alatt az időszak alatt csaknem 47 ezerrel lett kevesebb a gazdasági szereplő hazánkban. Az elmúlt évek tendenciáit vizsgálva a legnagyobb visszaesések rendre a második negyedévekben történtek, ugyanakkor az is látszik a számokból, hogy a csökkenés üteme jelentősen lelassult 2016-ban; hiszen mindössze feleannyival mérséklődött a társaságok száma, mint 2015-ben. A tavalyi évet 514 ezer működő céggel zártuk, ehhez képest az idei év első negyedévének végén már közel 515 ezer céget tartunk nyilván.

Öt év után a tavalyi volt az első, amikor növekedett a cégalapítások száma. Bár a pozitív trend nem folytatódott az első negyedévben, hiszen 19-cel kevesebb céget regisztráltak most, mint a tavalyi év első negyedévében, azért ez a csökkenés nem adhat még okot aggodalomra. Az új alapítású cégek számának stagnálása mellett a megszűnések száma jelentősen, 9,4 százalékkal esett vissza 2016. azonos időszakához képest.

Az első negyedévben a legtöbb új társaság az építőipari, a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységet végző és a kiskereskedelmi cégek közül került ki. Őket követi az ingatlanszektor és a nagykereskedelem, több mint 500 új céggel. Az új cégek számának legnagyobb emelkedése az építőipart jellemezte; 2016 első negyedévéhez viszonyítva 132-vel több új vállalkozás kezdte meg működését, ami több mint 16 százalékos bővülést jelentett. A toplista további 4 szereplőjénél viszont visszaesés történt. Az ingatlanszektorban több mint 9,1 míg a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységet folytató cégek körében több mint 7,7 százalékkal csökkent az új cégek száma.

Bár egyre több építőipari cég alakul, számuk még így is csak a harmadik helyre elég a legtöbb céget számláló ágazatok rangsorában. A legtöbb vállalatot tömörítő ágazat — 85 ezer társasággal – a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, ezt követi a kiskereskedelem 55,3 ezer céggel, majd a már említett építőipar közel 45,8 ezer céggel. Nyolc százalék körüli részaránnyal (41,3 valamint 39 ezer vállalkozással) ugyancsak jelentős hányadot képvisel a nagykereskedelem és az ingatlanszektor.

Már a tavalyi évben is voltak jelei annak, hogy a működő vállalkozások száma az elkövetkező években egy stabil szintre áll majd be, az idei első negyedév tendenciái tovább erősítik ezt a várakozást. Ugyan a cégalapítási kedv nem növekedett számottevően, a cégtörlések számában tapasztalható visszaesésnek köszönhetően a hazai cégállomány csökkenése jelentős mértékben lelassult.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!