3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Február 14-én kerülnek közlésre a 2012 utolsó negyedévi előzetes GDP-adatok. A Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint négyéves mélypontra eshetett a GDP-adat az euróválság következtében.

A Bloomberg üzleti magazin által megkérdezett elemzők szerint 2012 negyedik negyedévében 0,4 százalékkal csökkenhetett a GDP az euróövezetben, ami a 2009 első negyedévi 2,8 százalékos visszaesés után a legnagyobb mért érték. Azonban ez még az optimista forgatókönyv, ugyanis a német Bundesbank és a Banco Espana becslése szerint 0,5-0,6 százalékos zsugorodás sem kizárt.

Bár az euróválság elleni intézkedések segítették leszorítani a kötvényhozamokat Spanyolországtól Görögországig, legalább hét euróövezeti államban mértek recessziót, valamint 18,7 millió főre növekedett az övezet állástalanjainak száma.

Draghi reménykedik

Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke a múlt heti kamatdöntés utáni sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy ez a negyedik negyedéves adat lesz a mélypont, legalábbis "reméli". Ugyanakkor az euróövezetben a gazdasági kilátások és a kockázatok további lassulást vetítenek előre, tette hozzá az EKB elnöke.

Gilles Moec, a Deutsche Bank London közgazdásza szerint kettős negatív hatás érte az euróövezetet az elmúlt időszakban. Az egyik a megszorítások bevezetése, míg a másik az export jelentős visszaesése az Egyesült Államok felé.

Más utakon a két nagyágyú

Az euróövezeti visszaesés annak is köszönhető, hogy az EU17-ben a meghatározó gazdaságok teljesítménye erősen negatív, annak ellenére, hogy Németország bizakodóbb lehet a következő időszakban.

A germán államban, az EU legnagyobb gazdaságában a decemberi ipari termelési volumen emelkedést mutatott, ugyanakkor 0,5 százalékos visszaesést várnak a GDP-ben 2012 utolsó negyedévére, majd 0,1 százalékos növekedést 2013 első negyedévében.

Ellenben az EU második legnagyobb gazdaságában, Franciaországban további 0,2 százalékos zsugorodás várható, ami négy éven belül már a második recesszióba esést jelenti a gall államnak. Ezenfelül a francia elnöknek, Francois Hollande-nak meg kell küzdenie a 15 éves csúcson tetőző munkanélküliek száma okozta társadalmi és gazdasági problémával (munkahelyek tízezreit szüntette meg a PSA, a Renault és az Alcatel együttesen). 2012-ben a nyugat-európai országban a költségvetési deficit 4,5 százalék volt, míg 2013-ra azt 3 százalékra kell leszorítani. A célként megjelölt hiány elérése miatt erős nyomást van Franciaországon az Európai Bizottság és az IMF felől. Egyébként az ország különleges helyzetben van, mert a fiskális kontrakció csak most érte el a csúcsát, míg a többi államban ez már 2011-ben, illetve 2012-ben megtörtént.

Spanyol és olasz csúszás

Az EU további jelentős gazdaságai közül Olaszországban és Spanyolországban egymást követően már a hatodik negyedévi gazdasági visszaesést várják. A növekvő politikai kockázatok sem segítenek a két dél-európai államon. Míg Spanyolországban izzik a korrupciós-botrány, addig Olaszországban a választások jelentenek piaci rizikót.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!