A Bloomberg üzleti magazin által megkérdezett elemzők szerint 2012 negyedik negyedévében 0,4 százalékkal csökkenhetett a GDP az euróövezetben, ami a 2009 első negyedévi 2,8 százalékos visszaesés után a legnagyobb mért érték. Azonban ez még az optimista forgatókönyv, ugyanis a német Bundesbank és a Banco Espana becslése szerint 0,5-0,6 százalékos zsugorodás sem kizárt.
Bár az euróválság elleni intézkedések segítették leszorítani a kötvényhozamokat Spanyolországtól Görögországig, legalább hét euróövezeti államban mértek recessziót, valamint 18,7 millió főre növekedett az övezet állástalanjainak száma.
Draghi reménykedik
Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke a múlt heti kamatdöntés utáni sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy ez a negyedik negyedéves adat lesz a mélypont, legalábbis "reméli". Ugyanakkor az euróövezetben a gazdasági kilátások és a kockázatok további lassulást vetítenek előre, tette hozzá az EKB elnöke.
Gilles Moec, a Deutsche Bank London közgazdásza szerint kettős negatív hatás érte az euróövezetet az elmúlt időszakban. Az egyik a megszorítások bevezetése, míg a másik az export jelentős visszaesése az Egyesült Államok felé.
Más utakon a két nagyágyú
Az euróövezeti visszaesés annak is köszönhető, hogy az EU17-ben a meghatározó gazdaságok teljesítménye erősen negatív, annak ellenére, hogy Németország bizakodóbb lehet a következő időszakban.
A germán államban, az EU legnagyobb gazdaságában a decemberi ipari termelési volumen emelkedést mutatott, ugyanakkor 0,5 százalékos visszaesést várnak a GDP-ben 2012 utolsó negyedévére, majd 0,1 százalékos növekedést 2013 első negyedévében.
Ellenben az EU második legnagyobb gazdaságában, Franciaországban további 0,2 százalékos zsugorodás várható, ami négy éven belül már a második recesszióba esést jelenti a gall államnak. Ezenfelül a francia elnöknek, Francois Hollande-nak meg kell küzdenie a 15 éves csúcson tetőző munkanélküliek száma okozta társadalmi és gazdasági problémával (munkahelyek tízezreit szüntette meg a PSA, a Renault és az Alcatel együttesen). 2012-ben a nyugat-európai országban a költségvetési deficit 4,5 százalék volt, míg 2013-ra azt 3 százalékra kell leszorítani. A célként megjelölt hiány elérése miatt erős nyomást van Franciaországon az Európai Bizottság és az IMF felől. Egyébként az ország különleges helyzetben van, mert a fiskális kontrakció csak most érte el a csúcsát, míg a többi államban ez már 2011-ben, illetve 2012-ben megtörtént.
Spanyol és olasz csúszás
Az EU további jelentős gazdaságai közül Olaszországban és Spanyolországban egymást követően már a hatodik negyedévi gazdasági visszaesést várják. A növekvő politikai kockázatok sem segítenek a két dél-európai államon. Míg Spanyolországban izzik a korrupciós-botrány, addig Olaszországban a választások jelentenek piaci rizikót.
mfor.hu