Érdemes az áfa-tartalmat nevesíteni
Az áfakulcs módosulásának a végső felhasználók felé történő termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások fogyasztói árának csökkenésében kell(ene) realizálódnia.
Azon szerződések esetében, amelyekben a felek az áfa feltüntetésével állapodtak meg, ez az elszámolási mód biztosított. Gondot okozhat, ha a termékértékesítő (szolgáltatásnyújtó) és a vevő (megrendelő) a bruttó összegben állapodik meg. Ekkor ugyanis - a példabeli esetnek megfelelően - a szerződésük arról szól, hogy a bútor bekerülési értéke 100 ezer forint, amelyből 50 ezer forint decemberben, majd 50 ezer forint januárban esedékes.
Amennyiben a felek a bruttó összegben állapodnak meg, akkor azt úgy kell tekinteni, mint ami az áfát is tartalmazza. Ez esetben - legyen szó bármilyen termékértékesítésről vagy szolgáltatásnyújtásról - előfordulhat, hogy a termékértékesítő (szolgáltatásnyújtó) - hivatkozva a bruttó összegben való megállapodáshoz - megpróbál előnyt kovácsolni saját maga számára. Emiatt annak a vásárlónak (megrendelőnek), aki 2006. évi teljesítésre előleget ad, a szerződés kötésekor érdemes figyelnie arra, hogy az áfa-tartalmat nevesítsék. Legjobb, ha az adóalap összegét és az adókötelezettséget tüntetik fel. Ebből ugyanis egyértelműen következik, hogy az áfa-kulcs változása után a fizetendő végösszeg is módosul.
Azokat a megkötött szerződéseket, amelyek az adóalapot és a 25 százalékos áfát tartalmazzák, az áfa-kulcs közbeni változása miatt módosítani nem kell: helyére automatikusan a 20 százalékos kulcs kerül. A megállapodás ugyanis az adó alapjára vonatkozik, és azt terheli a mindenkori áfa-kulcs.
Kerekes Anikó
Menedzsment Fórum