3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az önkéntes nyugdíjpénztárak második negyedéves szárnyalásáról szóló hírek, amely a kezelt összeg nagymértékű növekedését mutatták, a legfontosabb kérdésre nem adtak választ: hogy teljesítettek az egyes pénztári portfóliók?

12 százalékos vagyongyarapodásról számolt be a Stabilitás Pénztárszövetség a hozzá tartozó önkéntes nyugdíjpénztáraknál a második negyedévre vonatkozóan még augusztus elején. Mivel a Stabilitás az önkéntes pénztárakban elhelyezett pénz 92 százalékára rálát, így mondhatjuk, hogy az információ releváns. Ugyanakkor a vagyongyarapodás nem jelenti automatikusan, hogy a pénztárak jól is gazdálkodtak a rájuk bízott pénzekkel. Ebben az összegben benne vannak ugyanis a befizetések, amelyek meglódulása eredezhet a taglétszám növekedésből, vagy az egyes tagok befizetésének emelkedéséből. A másik oldalon meg ott vannak a kifizetések, amelyek csökkenése ugyancsak hozzájárulhat a kezelt vagyon módosulásához. A Stabilitás tagjainál egyébként a legutolsó hivatalos közléskor már közel 1000 milliárd forint volt.

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az önkéntes nyugdíjpénztárak nem közölhetnek a hozamaikra vonatkozó évközi információkat. Ugyanakkor az MNB felügyeleti oldalán napi bontásban találhatjuk a pénztárak portfólióadatait, amelyek elszámolóegység árfolyamaiből számítottuk ki, hogy miként teljesítettek az elmúlt 12 hónapban. Ezért kigyűjtöttük azokat, ahol 2013. szeptember 3-án és most (jellemzően augusztus 26-27-i zárással) is közzétették a hozamok alakulását.Így 6 (Allianz, Budapest, Erste, Honvéd, MKB, OTP, Pannónia) pénztár elétérő számű porfólióját vettük górcső alá.

Bár a KSH legfrissebb inflációs adatai még csak júliusra érhetők el, ha abból indulunk ki, hogy a pénzromlás üteme a nullához közelített az elmúlt hónapokban, akkor a pénztárak hozamrátája megközelítőleg reális képet mutat.

Az MNB honlapján fellelhető információk alapján valamennyi önkéntes pénztár pozitív eredményt produkált és nem csak a kockázatkerülő - de jellemzően kisebb hozamú - portfóliók, hanem a bukás esélyét magukban hordozó növekedésiek is, ráadásul nem is akármilyen rátával. Ez utóbbiak, de még egyes kiegyensúlyozott portfóliójú biztosítások is jóval 10 százalék felett fialtak. Az elmúlt év legjobbja 16,45 százalékot hozott a megtakarítóknak.

A grafikonon is jól látszik, hogy mind a hat vizsgált pénztárnak volt olyan portfóliója, amely legalább 8 százalékos hozamot produkált, sőt közülük 5 még a 10 százalékot is meghaladta.

Bár az önkéntes nyugdíjpénztárak termékei és a bankbetétek teljesen más megtakarítási formákat testesítenek meg, mégis beszédes, hogy ha 2013 augusztusában egy évre kötöttük le a pénzünket, akkor 3,24 százalékos kamatot kaptunk. Ezt a rátát pedig még a legtöbb kockázatkerülő, illetve klasszikus termék is felülmúlta. Ennek az a jelentősége, hogy még a jelenlegi alacsony kamatrátájú piaci környezetben is viszonylag magas hozamot értek el pénztárak.

Olvassa el korábbi cikkünket arról, hogy mikét teljesítettek a befektetési alapok 2014 első hét hónapjában - Így kergette a kamatcsökkentés az embereket az alapokba.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!