3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Bár hazai viszonylatban örülhetünk a pozitív, enyhe növekedést mutató GDP-adatnak, európai szinten ezekkel a számokkal azonban nem sokra megyünk.

Az Eurostat adatai alapján miközben negyedéves bázison a 9 növekedést regisztráló, adattal rendelkező tagállam között nemcsak, hogy ott volt Magyarország, de éllovasként a harmadik legjobb számot tudhatta magáénak három hónappal ezelőtt, most a középmezőnybe szürkültünk a szerda délelőtt közölt adattal. A második negyedévre ugyanis már 17 tagállam regisztrált növekedést, melyek között a magyar adat lett a sereghajtó, ami érthető is: 0,1 százalékos növekedésnél kisebb nem is létezik. Viszont van még 6 tagállam - többek között Ciprus, Spanyolország, Olaszország -, melynek gazdasága továbbra sem képes magára találni.

Ennél viszont sokkal érdekesebb, hogy miközben eddig még Csehország mögöttünk volt a rangsorban a régiós országokat vizsgálva, a második negyedévi teljesítménnyel Magyarország lett az utolsó. A cseh gazdaság az első negyedévhez viszonyítva ugyanis 0,7 százalékkal bővült, a lengyel 0,4-gyel, a román és a szlovák pedig egyaránt 0,3-mal. A csehekkel kapcsolatban azt is érdemes megjegyezni, hogy a mostani pozitív adat egyben a recesszió technikai végét is jelenti, hiszen az első negyedévben még 1,3 százalékkal estek vissza. Vélhetően ezzel is magyarázható a mostani adat, hiszen ahogy azt a reggeli cikkünkben is említettük, a trendfordulók mindig látványos megugrással indulnak, majd lassul a változás üteme a továbbiakban.

Az összes, adattal rendelkező tagállam körében Portugália "lőtt ki" látványosan, hiszen az első három hónaphoz mérten 1,1 százalékkal pörgött jobban a gazdaságuk. Ezzel szemben a ciprusi gazdaság immár egymást követő harmadik negyedévben zuhant 1 százaléknál nagyobb mértékben: az Eurostat 1,4 százalékos mínuszt közölt.

Ha az éves változást nézzük, jobban állunk...

Az Eurostat adatok alapján uniós viszonylatban jobb helyezést foglalunk el, ha az előző év második negyedévéhez mért adatok alapján állítjuk fel a rangsorunkat. Eszerint ugyanis az adatokkal rendelkező országok között a középmezőnybe tartozunk a szintén szerény 0,2 százalékos bővülésünkkel. Ez ráadásul még az uniós átlagoknál is jobb adatnak minősül, hiszen a teljes uniót nézve 0,2 százalékos volt a visszaesés, az eurózónában pedig 0,1 százalék. 2012 második negyedévéhez mérten a legnagyobb növekedést egyébként Lettország regisztrálta 4,3 százalékkal, őt követi 4,1-gyel Litvánia, a dobogó harmadik fokára pedig megosztva került Észtország és Nagy-Britannia 1,4 százalékkal. A rangsor legvégén - ahogy a negyedéves bázisú adatok esetében is - Ciprus áll 5,2 százalékos visszaeséssel, majd Görögország jön 4,2 százalékos mínusszal.

Ha a régiónkra szűkítjük a kört, akkor Magyarország nem a legutolsó, hiszen a cseh gazdaság ilyen viszonylatban még nem tudott növekedést regisztrálni, sőt, 1,2-vel esett tovább a teljesítmény. A legnagyobb mértékben Románia tudott bővülni, 1,2 százalékkal, a lengyel gazdaság alig marad el ettől (1,1 százalék), míg Szlovákia valamivel kisebb, 0,8 százalékos növekedést regisztrált 2013 második negyedévében. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!