5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előző havihoz képest jórészt változatlan, illetve attól legfeljebb minimálisan eltérő ütemű áprilisi magyarországi inflációt jósoltak a pénteki adatismertetés előtt az elemzők, hangsúlyozva azt a véleményüket, hogy a magyar jegybank továbbra is elsősorban inkább a kockázati környezetre összpontosítja a figyelmét az infláció helyett.

A Bank of America-Merrill Lynch márciusi 5,5 százalék után áprilisra 5,4 százalékos teljes kosárra számolt tizenkét havi inflációt várnak.

Prognózisuk szerint az élelmiszerekben és az energiahordozókban érvényesülő erős bázishatások valószínűleg "kordában tartották" az áprilisi inflációt, a ház ugyanakkor a nyári hónapokra a drágulási ütem gyorsulását várja, szintén az akkor érvényesülő, de ellenkező irányú bázishatások miatt.

A Bank of America-Merrill Lynch szerint a magyar jegybanki kamatkilátások szempontjából a kockázati környezetet "kritikusabb" tényezőnek tartják, mint az inflációt.

A cég közölte, hogy "legalább" az IMF/EU-megállapodás létrejöttéig a jelenlegi 7,00 százalékos MNB-alapkamat fennmaradását várják. A ház szakértőinek megítélése szerint Simor András MNB-elnök és helyettesei képviselik a szigorításra hajló tábort a monetáris tanácson belül, de a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői azt valószínűtlennek tartják, hogy Simor András konszenzust tudna elérni egy esetleges közeljövőbeni kamatemelés érdekében.

A cég szerint az MNB 0,5 százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre az idei negyedik negyedévben, akkor, ha az év közepéig sikerül megkötni a megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val egy új finanszírozási csomagról.

A Barclays Capital is 5,4 százalékos tizenkét havi inflációt jósoltak áprilisra. A ház szakértői szerint az általuk várt kismértékű lassulást elsősorban a változatlanul gyenge belső kereslet okozhatta.

A Barclays Capital elemzői ugyanakkor már júniusra várnak egy negyed százalékpontos MNB-kamatcsökkentést, és azzal számolnak, hogy a jegybanki alapkamat a negyedik negyedévre 6,00 százalékig csökken.

A Morgan Stanley kissé gyorsuló, 5,6 százalékos éves inflációt várnak áprilisra, és előrejelzésükben hangsúlyozták azt a véleményüket, hogy az új konvergenciaprogram egyes tervezett intézkedései a későbbiekben valószínűleg az inflációs nyomás erősödését fogják okozni.

A Morgan Stanley szerint az infláció és a kockázati környezet egyaránt kulcsfontosságú a magyar jegybank kamatpolitikája szempontjából, és az MNB nagy valószínűséggel az IMF/EU-tárgyalások ügyében történt előrelépés ellenére "sem fog sietni" a kamatcsökkentéssel.

A Morgan Stanley nem zárta ki, hogy a júniusban esedékes következő inflációs jelentésben az MNB esetleg felfelé módosítja 2013-ra szóló inflációs előrejelzését, és a ház szerint emiatt - ha bekövetkezik - nehéz lenne egyidejűleg kamatot is csökkenteni.

A cég szerint a magyar jegybank nagy valószínűséggel csak a nyár végén jelzi majd a monetáris alapállás várható enyhülését, és ezután kezdődhet a kamatcsökkentés. A Morgan Stanley elemzőinek előrejelzése szerint az idei év végéig 6,50 százalékra, 2013 végéig 5,50 százalékra csökken az MNB-alapkamat.

A Goldman Sachs 5,5 százalékos tizenkét havi inflációt jósoltak áprilisra. Közölték ugyanakkor, hogy a múlt hónapra várt stabilizáció ellenére az idei év későbbi szakaszában a magyarországi inflációs ütem újbóli gyorsulására számítanak, elsősorban a nyersanyagárak és a "viszonylag gyenge" forint árfelhajtó hatása, valamint a bázishatások gyengülése miatt.

A Goldman Sachs az idei év végére mindezek alapján 6,5 százalékig gyorsuló éves inflációs ütemet valószínűsítettek előrejelzésükben, és azzal számolnak, hogy 2013 végén is még 5,3 százalékos lesz az éves összevetésű drágulási ütem Magyarországon.

A JP Morgan szerint áprilisban valószínűleg "marginális mértékben", 5,4 százalékra csökkent a tizenkét havi infláció a márciusban mért 5,5 százalékról, elsősorban az élelmiszerek lassuló inflációja miatt. A cég szakértői ezt a várakozásukat azzal indokolták, hogy a mezőgazdasági termelői árindex, amelyet a fogyasztói szintű élelmiszerár-infláció néhány hónapos késleltetéssel követ, februárban csökkent Magyarországon. Ezt ugyanakkor várhatóan részben ellentételezte az üzemanyagárak emelkedése.

A JP Morgan szerint a konvergenciaprogramban bejelentett adóintézkedések 2013-ban felhajtóerőt adnak az inflációnak, ugyanezek az intézkedések azonban visszafogják a keresletet is, és így enyhítik a másodlagos inflációs hatások kockázatát.

A ház közölte: várakozásuk szerint az MNB addig nem változtat 7,00 százalékos alapkamatán, amíg létre nem jön az IMF/EU-megállapodás, és tartós csökkenésnek nem indulnak a magyar befektetési eszközöket terhelő kockázati felárak.

A JP Morgan szerint az IMF/EU-egyezség a harmadik negyedévben megszületik, és az MNB az ezt követő 3-6 hónapban 0,5-1,00 százalékpontos kamatcsökkentést hajthat végre.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!