2p

A Népszabadság információi szerint az adósnak a felvételkori és fix árfolyamon kellene fizetnie a törlesztőrészletet, de a futamidő meghosszabbodna.

A lap forrása azt is elmondta, hogy a devizahiteles akciót 3-5 éves időtávon gondolják megvalósíthatónak. A bankok szempontjából radikális megoldás törvényi hátterét a Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium dolgozta ki 5 pontban. Az anyag alapjául a horvát példa állt, ahol kimondták, hogy az adós a felvételkori és fix árfolyamon kellene fizetnie a törlesztőrészletet. A KIM elkészítette a jogi részt a fix törlesztőrészletek meghatározására, a futamidő meghosszabbítására, az árfolyamrés-változatra, illetve a kamatszabályozásra is.

A kormányülésen a Népszabadság információi szerint a KIM előterjesztése mellett meghallgatták a nemzetgazdasági tárca által készített 7 pontos értékelést arról, hogy a devizahiteles-akció különböző verziói milyen kockázatokkal járnak, és milyen költségvonzattal.

A Varga Mihály vezette NGM egy 4 pontos javaslatot is letett az asztalra: az első pont az árfolyamrés-megoldásról szól. A bankok számára kedvezőbb változat lenne, ha az árfolyamrés alkalmazásából származó bevételük visszafizetésénél a középárfolyamot kellene alkalmazni. Ez ugyanis nem a korábban kalkulált 80-100 milliárdos tételt jelentené, hanem csak 50 milliárd forintot.

A másik NGM-javaslat a legrosszabb adósok körére vonatkozna. A harmadik pont a magáncsőd intézményének a megvizsgálását vetette fel. A negyedik azt a lehetőséget vizsgálja, hogy minden devizahitelesnek kötelezően be kellene lépnie az árfolyamgátrendszerbe.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!