A nemzetközi szervezetek közölték: a következő hetekben elkészülő banki helyzetértékelés eredményeinek fényében jöhet létre olyan finanszírozási megállapodás, amely összhangban van a ciprusi államadósság fenntarthatóságával.
A trojka leszögezte ugyanakkor, hogy eredményes tárgyalásokat tartott a ciprusi hatóságokkal egy makrogazdasági kiigazítási program legfontosabb intézkedéseiről. "Előrelépés történt az olyan lépésekről való megegyezés felé, amelyek biztosítják az államháztartás megerősítését, a pénzügyi rendszer egészségének helyreállítását, a versenyképesség javítását, és hozzájárulnak a fenntartható növekedéshez és a pénzügyi stabilitáshoz" - fogalmaztak a nemzetközi szervezetek.
A tárgyalások - nem a helyszínen ugyan -, de folytatódnak azzal a céllal, hogy további előrelépés történjen - fogalmazott a trojka.
A ciprusi média péntek hajnalban még arról számolt be, hogy csütörtök este megállapodás született a nemzetközi hitelezők és a nicosiai kormány között. A hír megjelenése előtt néhány órával Dimítrisz Hrisztofiasz ciprusi elnök azt mondta, hogy küszöbön áll a megállapodás a 17 milliárd eurós mentőcsomagról. A CNA hírügynökség szerint Panikosz Demetriadesz ciprusi jegybankelnök kulcsszerepet vállalt abban, hogy nagy nehézségek árán, két hétig tartó tárgyalások eredményeképpen sikerült nyélbe ütni a megállapodást.
Ciprus csatlakozott a PIIGS-hez
Görögország, Írország, Portugália és Spanyolország után Ciprus lesz az ötödik eurózónabeli ország, amely pénzügyi támogatást kap a nemzetközi hitelezőktől. A tárgyalások nehezen haladtak előre a trojkával, mert Nicosia túl súlyosnak tartotta a mentőcsomag fejében elvárt megszorításokat.
A Fitch Ratings hitelminősítő szerdán két fokozattal rontotta Ciprus eddig is spekulatív adóskockázati besorolását, egyebek mellett azzal indokolva a döntést, hogy a vártnál lassabban haladnak a tárgyalások a trojkával a majdani pénzügyi támogatás feltételrendszeréről.
MTI