A pénzintézet közleményében hangsúlyozza, hogy leginkább a kisebb, új építésű lakások iránti keresletet növelheti az állami otthonteremtési kamattámogatás, amely a bajban lévő adósokon is segíthet. Kosztolánczy György, az OTP Ingatlanpont Kft. ügyvezető igazgatója szerint a kamattámogatás - mivel viszonylag alacsony a vételárhoz képest a kedvezményesen felvehető hitelösszeg - elsősorban a lakáscserén gondolkodó családokat ösztönözheti a vásárlásra, de állami mankó segítségével azok is belevághatnak az otthonteremtésbe, akik az elmúlt években a kedvezőtlen gazdasági környezet következtében inkább elhalasztották tervezett lakásvásárlásukat.
Az ügyvezető igazgató szerint a kamattámogatott hitelek 3-5 ezer család számára biztosíthatják a kedvezmény igénybevételét, összességében pedig mindez akár 5 százalékkal is növelheti a lakáspiaci keresletet a tavalyi 85-90 ezer darabos ingatlan-adásvételhez viszonyítva.
Az OTP közleménye szerint az állami kamattámogatás révén gyakorlatilag visszatérnek a piacra a devizahiteleknél tapasztalt válság előtti vonzó kamatszintek, és még az árfolyamkockázattal sem kell számolni, hiszen az állami segítséget csak forint alapú kölcsönre lehet igényelni - hívja fel a figyelmet az OTP. A közlemény szerint a március elején hatályba léptetett, az OTP Banknál előkészítés alatt álló állami mankót új lakás vásárlásához, építéséhez, illetve használt lakás vásárlásához vagy korszerűsítéséhez lehet majd igénybe venni.
A kamattámogatás öt évre jár, mértéke évről-évre csökken. Új lakás vásárlására maximum 10 millió forint hitelt lehet állami kamattámogatással igénybe venni, és az ingatlan vételára, illetve építés esetén a bekerülési költsége áfával, telekár nélkül nem haladhatja meg a 30 millió forintot - részletezi az OTP a feltételeket.
"Vidéken gyakorlatilag bármilyen új építésű lakás vagy ház beleférhet ebbe az összegbe, amely Budapesten is elegendő lehet egy többfős család számára kényelmes otthont biztosító 60-80 négyzetméteres lakóparki lakásra a IX., XI., VIII. kerületekben. Valószínűbb azonban, hogy az emberek ennél inkább olcsóbb ingatlant keresnek majd, hogy a teljes vételárhoz viszonyítva minél magasabb legyen a kedvezményes hitel aránya. Ezért arra számítok, hogy a kamattámogatás hatására főleg a 40-60 négyzetméteres új építésű lakások iránt nőhet meg érezhetően a kereslet a belső fővárosi kerületekben" - idézi a közlemény Kosztolánczy Györgyöt.
A használt lakások esetén a maximált ingatlanár 15 millió, a kamattámogatású hitelé pedig 6 millió forint, ami azt jelenti, hogy ezzel a két szélső értékkel számolva magasabb a kedvezményesen igényelhető hitel aránya a teljes vételárhoz képest, mint az új építésű lakásokra vonatkozó kritériumoknál. "Ez vonzóbbá teheti ezt a konstrukciót az igénylők számára, azonban az árlimit itt valamivel jobban behatárolhatja azt - legalábbis Budapesten -, hogy milyen kerületekben mekkora lakást lehet belőle vásárolni. Vidéken akár még családi házat is lehet ennyiért kapni, a fővárosban azonban - kerülettől függően - 40-75 négyzetméteres lakás jöhet ki 15 millió forintból" - teszi hozzá Kosztolánczy György.
Az OTP kifejti, hogy a kamattámogatást három további célra is igénybe lehet majd venni: késedelmes jelzáloghitellel vagy felmondott kölcsönnel terhelt lakóingatlan vásárlásához, a hátralékos hiteladósnak kisebb lakás vásárlásához, valamint a késedelmes devizahitel kiváltására felvett kölcsön törlesztéséhez.
MTI