Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter az MVM-csoport eredményeiről tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a cégnek fontos szerepe lehet a nonprofit közműszolgáltató létrehozásában, ugyanis az MVM az "értéklánc minden elemével rendelkezik". A miniszter szerint az, hogy az osztalék bent marad a cégben, garantálja majd a biztonságos működést és biztosítja a forrásokat a szükséges fejlesztésekhez.
Az állami tulajdonú MVM jelenleg még nem nonprofit formában működik, a tavaly kivett
10,2 milliárd forint osztalék azonban a miniszter szerint itthon marad és az állami költségvetést gyarapítja.
Azzal kapcsolatban, hogy összegszerűen mit jelent az ipari rezsicsökkentés vagyis, hogy mennyivel csökkenhet majd a számla, a miniszter nem mondott konkrétumokat. Az viszont biztos, hogy a paksi reaktorok üzemidejének hosszabbítása, illetve Paks 2. fontos szerepet játszik majd benne. Ez utóbbi hitelszerződését az új parlament tárgyalja majd.
Németh Lászlóné kiemelte, hogy a kormány nem kíván változtatni energiapolitikáján. Továbbra is fontos szempont az energiabiztonság, a megfizethető ár és a felelős vagyongazdálkodás. Az elmúlt években stratégiai fontosságú lépés volt az E.ON tároló és kereskedő társaságok megvásárlása, valamint a Szőreg-1 biztonsági földgáztároló állami tulajdonba vétele.
Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója az elmúlt négy év eredményeivel kapcsolatban elmondta, hogy az MVM folyamatos fejlődési pályán mozgott 2010 óta. Amikor az új menedzsment 4 évvel ezelőtt átvette az irányítást, a cég 557 milliárd forintos bevételt ért el. Az új vezetés azonban átnézte a cég működését, felszámolta a gyenge pontokat, és 2013-ra elérték a 922 milliárd forintot. A várakozások szerint ez az összeg 2014-ben mintegy 1200 milliárd lesz.
A tavalyi évben a cég 106 milliárdos EBITDA-t realizált, illetve 22 milliárd forintos mérleg szerinti eredménnyel zárt. Az MVM részvényenként 300 forint, összesen 10,2 milliárd forint osztalékot fizet. Az adózott eredmény fennmaradó része eredménytartalékba kerül, azt az MVM Zrt. a tervezett fejlesztések finanszírozására fordíthatja. A társaságcsoport eredményes működésével kiemelkedő költségvetési befizető, különböző adónemekben tavaly több mint 145 milliárd forinttal, az elmúlt négy év során összesen több mint 520 milliárd forinttal járult hozzá az államháztartáshoz.
A Paksi Atomerőművel kapcsolatban elmondta, hogy a létesítmény 15 370 GWh termelési eredményt ért el tavaly. Az idei év legfontosabb feladata a 2. blokk üzemidő-hosszabbításához szükséges engedélyek megszerzése lesz. A villamosenergia-rendszer üzemeltetéséért felelős MAVIR Zrt. forgalma tavaly meghaladta a 42 TWh-t.
Szász Péter
mfor.hu