6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kifejezetten kedvező globális makrogazdasági környezetben indul az év: a bizalmi indexek tempós és viszonylag kiegyensúlyozott növekedést vetítenek előre – hangzott el a Pioneer Alapkezelő ma reggeli sajtótájékoztatóján. A kötvényeknél több befektetési lehetőséget kínálnak a részvények, de az elmúlt időszak árfolyam-emelkedései után nagyon meg kell nézni, mely piacokra fektetünk be. Az USA például már a drágaság jeleit mutatja, Európa még alulárazott lehet, ezen belül Közép-Európában is kifejezetten erős fundamentális alapjai vannak a részvények felértékelődésének.

„Kifejezetten jó hangulatban indult az év a világgazdaságban és a részvénypiacokon egyaránt” – mondta ma reggeli sajtótájékoztatóján Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója. Az üzleti bizalmi indexek optimizmusa alapján 2017-re megalapozottnak tűnik egy viszonylag egészséges,
 
3,5 százalék körüli globális GDP-bővülés, a korábbi évekénél kiegyensúlyozottabb területi megoszlásban.
 
Az Egyesült Államokban az üzleti ciklus az érett szakaszban jár, a munkaerőpiaci mutatók kitűnőek, és a fogyasztói bizalom is erős. Ebben a környezetben a Fed elméletben fokozatosan „normalizálhatná” a még mindig laza monetáris kondíciókat, és komolyabb költségvetési élénkítésre sem lenne szükség. A tavaly novemberi Trump-győzelem azonban átírta a forgatókönyveket: az új elnöktől jelentős fiskális expanziót várnak a piacok, adócsökkentés és kiadásnövelés formájában. A választások előtt a Trump-adminisztrációtól várt gazdaságpolitika kapott hideget-meleget, ám a választások előtti rémképeket az eredmények után hirtelen hurráoptimizmus váltotta fel.
 
Forián-Szabó szerint hamarosan
csillapodhat a „Trump-inga” kilengése:
a konkretizálódó gazdaságpolitikai elképzelések után a piaci várakozásoknak vissza kell térniük a józan tartományba. Az amerikai intézkedésektől várt hosszabb távú növekedésgyorsító és inflációs hatás túlzott lehet, az esetleges külkereskedelmi korlátozások pedig további kockázatot jelenthetnek a globális élénkülésre. A fentiek tükrében érthetőnek tűnik a Fed kiváró álláspontja: az új kormányzat intézkedéseinek ismeretében dőlhet el, hogy szükségessé válik-e az amerikai gazdaság határozottabb „hűtése”, vagy a felerősödő kockázatok miatt amúgy sem kell tartani túlhevültségtől.
 
Európában az USA-hoz képest sokkal korábbi fázisában tart a konjunktúraciklus. A kibontakozó fellendülést az üzleti és fogyasztói bizalmi indexek lendülete mellett a nagyobb munkaerőpiaci tartalékok, a gyengébb euró-árfolyam és a lassan éledező bankrendszer is támogathatja. Az inflációs veszély egyelőre nem tűnik komolynak, így az EKB-nak még bőven van ideje kivárni az esetleges határozottabb szigorítással. Az idei kilátásokat némileg
 
beárnyékolják a politikai kockázatok: az EU GDP-jének 72 százalékát adó hét országban lehet kiemelkedő jelentőségű választás vagy szavazás.
 
Németországban és Franciaországban általános választások lesznek, a brit parlament a Brexitről szavaz, Olaszországban pedig könnyen előrehozott választásokat tarthatnak.
 
Közép-Európa az elmúlt években a növekedés és a stabilitás szigetévé vált a világban. A magyar, a lengyel, a cseh és a román GDP idén újabb lendületet kaphat, miközben a külső és belső egyensúly megnyugtató képet mutat. A régió Nyugat-Európához képest jelentős növekedési potenciállal rendelkezik, hiszen a konvergencia keretében van hova javulnia a termelékenységnek, ezzel párhuzamosan emelkedhetnek a bérek, és bővülhet a lakossági fogyasztás. A régió bankjainak mérlege az elmúlt években megtisztult, hitelállományuk alacsony, így van tere a hitelezésnek. Az EU-források rövid távon – különösen idén és jövőre – újabb lendületet adhatnak a térségnek, távlatilag azonban erre a motorra nem számíthat Közép-Európa.
 
„A régión belül Magyarországon is igazi növekedési meglepetés van készülőben”
 
– véli a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója. A talaj kiváló, a lakosság, a vállalatok és az államháztartás megtakarítási pozíciója egyaránt sokat javult a válság óta, a magánszektorban a lecsökkent hitelállományszintről bőven lehet tere a növekedésnek.
 
A következő években nagyot lendíthet a GDP-n a bérkiáramlás, ezen keresztül pedig a lakossági fogyasztás növekedése.
 
Ez ugyan középtávon – a versenyképességi kérdések mellett – az inflációs kockázatok erősödését is okozhatja, de az MNB ezt a veszélyt egyelőre nem látja komolynak, így a jegybank továbbra is nagyon laza monetáris kondíciókkal igyekszik támogatni a növekedést. Az EU-s forrásokra alapozó beruházások a tavalyi alacsony bázis után idén és jövőre nagyot ugorhatnak, így 2017-ben és 2018-ban is van tere a 3-4 százalékos gazdasági növekedésnek.
 
Befektetői szempontból a következő hetek USA-ból érkező hírei nagy hatással lehetnek a kötvény- és részvénypiacokra. A befektetők a Trump-adminisztráció várható élénkítő lépéseinek hatásait már beárazták, ezért a tényleges bejelentések (vagy azok elmaradása) könnyen csalódást okozhatnak. A Pioneer befektetési igazgatója szerint a következő hónapok másik nagy kérdése az infláció globális „feltámadásához” kapcsolódhat: tartósnak bizonyul-e a jelenség, vagy csak a nyersanyagárak stabilizálódásához köthető átmeneti hatásról van szó.
 
„Az inflációs várakozások és a kötvényhozamok közelmúltbeli emelkedésének köszönhetően a nemzetközi kötvénypiacokkal kapcsolatos aggodalmaink jelentősen enyhültek, de előretekintve továbbra is csak szelektíven látunk lehetőségeket ebben az eszközosztályban” – emeli ki Forián-Szabó Gergely. A hazai kötvénypiac megítélése az elmúlt években annyit javult, hogy a „konvergenciatartalék” mint puffer nagyrészt eltűnt a rendszerből, így a forintkötvények árazását egyre inkább a nemzetközi tényezők befolyásolják. Jelenleg például a nyugat-európai politikai bizonytalanság hatása gyűrűzik be a hazai kötvénypiacra.
 
Összességében a befektetési igazgató több fantáziát lát a részvényekben, mint a kötvényekben, az egyes részvénypiacok között azonban jelentős különbségek mutatkoznak. Saját értékelési rendszerükben a makrogazdasági környezet mellett a vállalati fundamentumokat, a relatív árazást és a pozicionáltságot is vizsgálják. Ennek alapján több fejlett piac esetében kezdenek megjelenni a túlzott „drágaság” jelei. A Pioneer Alapkezelőnél úgy látják, hogy az USA-ban például a befektetők rendkívül kedvező makrokörnyezettel és kitűnő vállalati eredménykilátásokkal számolnak, így a részvények árazása kezd feszítetté válni.
 
Vannak ugyanakkor olyan régiók, ahol a jelenlegi értékeltség és pozicionáltság alapján több tartalékot látunk. Ilyen térség például Európa. A nyugat-európai részvénypiacok számára a politikai kockázatokkal együtt is sok lehetőséget kínál a gazdasági fellendülés és a visszafogottabb árazás.
 
Közép-Európa részvénypiacait ugyan kezdik „felkapni” a befektetők, de a makrogazdasági és vállalati fundamentumok alapján megalapozottnak tűnik a régió részvényeinek drágulása. A Pioneer várakozásai szerint a következő évek kedvező folyamatai – kedvező nemzetközi környezet esetén – térségünkben további értéknövekedést vetíthetnek előre.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!