3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amit akár fél éve is csak az elvetemült, örök pesszimista közgazdászok tartottak elképzelhetőnek, vagyis a recesszió második hullámát, azt immár egyre több szakértő gondolja valós veszélynek. A válság W-alakú lefutása kapcsán az aggodalmak az Amerikában zajló események kapcsán erősödtek fel.

2009-ben a válság enyhülése idején a szakértők között meglehetősen sokféle elképzelés volt közkézen, a többség a szimpla V-alakú recessziót valószínűsítette, amikor nagy visszaesés után viszonylag gyors kilábalás következik be. Jelentős számú közgazdász érvelt ugyanakkor a W-alak mellett is, amikor az első visszaesést kilábalás követi, ám azután jön a recesszió újabb hulláma. Viszonylag kevesen gondolták valószínűnek az U-alakot, amikor a visszaesést lassú kilábalás követi, illetve az L-alakot, amikor a visszaesés után egy alacsonyabb szinten hosszabb stagnálás jön.

A visszaesés réme sokak szerint azonban ismét fenyeget, és a közgazdászok egy része szerint nem csak elkerülhetetlen, de sokkal rosszabb lehet, mint az első hullám. Magyarázatuk szerint a kormányok az első hullámmal szemben ezúttal sokkal kisebb eszközállománnyal kénytelenek szembenézni a visszaesés rémével. A költségvetési hiány és az államadósság ugyanis a nyugat-európai országokban és az USA-ban is komoly probléma, így a három éve alkalmazott anticiklikus fiskális politika pénzügyi háttere nem áll rendelkezésre.

A CNN által készített és közzétett felmérés szerint a tengerentúlon az elemzők negyede véli immár úgy, hogy újabb recesszió következik, míg három hónappal ezelőtt a megkérdezettek csupán 15 százaléka látott ilyen kockázatokat. Részben az ilyen típusú félelmek miatt esnek immár két hete a nagy tőzsdék és szárnyalnak a biztonságos befektetésnek vélt eszközök, mint az arany és a svájci frank. Természetesen vannak ezzel ellentétes érvek is, akik azt hozzák fel, hogy 1987-ben is bekövetkezett egy tőzsdei krach, ám az nem járt együtt tartós gazdasági visszaeséssel.

Aggasztó ugyanakkor, hogy az elmúlt négy gazdasági negyedéve növekedése ellenére sehol sem javult szignifikánsan a helyzet a munkaerőpiacon. Az Egyesült Államokban a válság előtti 4,5 százalék körüli szinttel szemben 9 százalék felett áll a munkanélküliség, az Európai Unióban pedig 10 százalék feletti a munkát hiába keresők aránya. Ez pedig az erősen eladósodott lakossággal és kormányokkal együtt igen "veszélyes elegyet” alkot.

Talán nem véletlen, hogy jelen szituációban a média egyre gyakrabban keresi ismét a 2008-as válságot előrevetítőt, Doktor Balsors jelzővel illetett közgazdász professzort, Nouriel Roubinit, aki az okokat illetően – a jelentős költségvetési stimulus ellenére gyenge növekedés, elfogyó monetáris és fiskális eszközök – a világban tapasztalható folyamatokat megerősítette az amerikai hírtévének adott interjújában. A CNN azon kérdésére viszont, hogy jön-e az újabb gazdasági összeomlás csak annyit mondott, hogy a helyzet nem egyértelmű, bár a recesszió esélye jelentősen nőtt.

Az mfor.hu oldalain rendszeresen publikáló Zsiday Viktor az elmúlt hetekben több alkalommal fejtette ki véleményét a potenciális európai megszorítások GDP-re gyakorolt hatása kapcsán. A közgazdász szerint ez Európában is gazdasági visszaeséshez vezethet, ami minden bizonnyal Magyarországra is negatív hatással lesz.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!