2009-ben a válság enyhülése idején a szakértők között meglehetősen sokféle elképzelés volt közkézen, a többség a szimpla V-alakú recessziót valószínűsítette, amikor nagy visszaesés után viszonylag gyors kilábalás következik be. Jelentős számú közgazdász érvelt ugyanakkor a W-alak mellett is, amikor az első visszaesést kilábalás követi, ám azután jön a recesszió újabb hulláma. Viszonylag kevesen gondolták valószínűnek az U-alakot, amikor a visszaesést lassú kilábalás követi, illetve az L-alakot, amikor a visszaesés után egy alacsonyabb szinten hosszabb stagnálás jön.
A visszaesés réme sokak szerint azonban ismét fenyeget, és a közgazdászok egy része szerint nem csak elkerülhetetlen, de sokkal rosszabb lehet, mint az első hullám. Magyarázatuk szerint a kormányok az első hullámmal szemben ezúttal sokkal kisebb eszközállománnyal kénytelenek szembenézni a visszaesés rémével. A költségvetési hiány és az államadósság ugyanis a nyugat-európai országokban és az USA-ban is komoly probléma, így a három éve alkalmazott anticiklikus fiskális politika pénzügyi háttere nem áll rendelkezésre.
A CNN által készített és közzétett felmérés szerint a tengerentúlon az elemzők negyede véli immár úgy, hogy újabb recesszió következik, míg három hónappal ezelőtt a megkérdezettek csupán 15 százaléka látott ilyen kockázatokat. Részben az ilyen típusú félelmek miatt esnek immár két hete a nagy tőzsdék és szárnyalnak a biztonságos befektetésnek vélt eszközök, mint az arany és a svájci frank. Természetesen vannak ezzel ellentétes érvek is, akik azt hozzák fel, hogy 1987-ben is bekövetkezett egy tőzsdei krach, ám az nem járt együtt tartós gazdasági visszaeséssel.
Aggasztó ugyanakkor, hogy az elmúlt négy gazdasági negyedéve növekedése ellenére sehol sem javult szignifikánsan a helyzet a munkaerőpiacon. Az Egyesült Államokban a válság előtti 4,5 százalék körüli szinttel szemben 9 százalék felett áll a munkanélküliség, az Európai Unióban pedig 10 százalék feletti a munkát hiába keresők aránya. Ez pedig az erősen eladósodott lakossággal és kormányokkal együtt igen "veszélyes elegyet” alkot.
Talán nem véletlen, hogy jelen szituációban a média egyre gyakrabban keresi ismét a 2008-as válságot előrevetítőt, Doktor Balsors jelzővel illetett közgazdász professzort, Nouriel Roubinit, aki az okokat illetően – a jelentős költségvetési stimulus ellenére gyenge növekedés, elfogyó monetáris és fiskális eszközök – a világban tapasztalható folyamatokat megerősítette az amerikai hírtévének adott interjújában. A CNN azon kérdésére viszont, hogy jön-e az újabb gazdasági összeomlás csak annyit mondott, hogy a helyzet nem egyértelmű, bár a recesszió esélye jelentősen nőtt.
Az mfor.hu oldalain rendszeresen publikáló Zsiday Viktor az elmúlt hetekben több alkalommal fejtette ki véleményét a potenciális európai megszorítások GDP-re gyakorolt hatása kapcsán. A közgazdász szerint ez Európában is gazdasági visszaeséshez vezethet, ami minden bizonnyal Magyarországra is negatív hatással lesz.
mfor.hu