4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MFB tavaly 3 milliárd forint adózás utáni nyereséget ért el, az adózás előtti nyereség 5,4 milliárd forint volt - mondta Nagy Csaba, az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. vezérigazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

A vezérigazgató közölte: a csoportszintű konszolidált eredmény 10,3 milliárd forintot tett ki. Kiemelte: a korábbi évek rossz döntései következtében a kétes és rossz hitelek miatt megképzett értékvesztés és céltartalék negatívba fordította a bank mérlegét 2010-2012-ben, így 2012-ben az adózás előtt a veszteség 17,1 milliárd forint volt.  A vezérigazgató kérdésre közölte: a bank hitelállománya tavaly 667 milliárd forintot tett ki, ehhez képest az idén 8,5 százalékos növekedést terveznek.

Kitért arra, hogy az MFB-nél továbbra sem alapvető cél a nyereségtermelés, a tulajdonos kormányzat a gazdaságfejlesztés előmozdítását várja el a fejlesztési banktól. Az MFB és stratégiai csoportja szolgáltató központként segíti a magyar gazdaságfejlesztést befektetéssel, hitellel, hitelgaranciával, tanácsadással, és a rábízott állami vagyon hatékony működtetésével - emelte ki a vezérigazgató.

Tavalyelőtt még 847 milliárd forint volt a hitelállomány, 2013-ban ez lecsökkent 667 milliárd forintra, de a rendkívüli tételektől megtisztított aktivitás 15 milliárd forintos, csupán 2 százalékos állománycsökkenést mutatott, miközben a hazai bankszektor hitelállománya 6 százalékkal csökkent tavaly. Szólt arról, hogy 2013-ban 145 milliárd forint hitelt hagyott jóvá és 117 milliárd forint hitelt folyósított az MFB.

Nagy Csaba közölte: az MFB csoport a 2010. évi kormányváltás óta 11 milliárd forint költségcsökkentést ért el, és újabb elemzéseivel további 6,9 milliárd forint megtakarítási lehetőséget tárt fel. Hangsúlyozta: az MFB-csoport egyes társaságai kompetenciaközpontokként fogják össze az egyes területeket, így például a tőkebefektetéseket, a hitelgaranciát.

Elmondta: az MFB-nél 53 milliárd forinttal csökkent a devizahitelek állománya, eközben a forinthitelek 22 milliárd forinttal emelkedtek, döntően az MFB stratégiai csoportjának finanszírozása miatt.  A hitelállományból 84 százalékot ér el a jól teljesítő hitelek összege, a problémás hitelek értékvesztés fedezettsége megfelelő, a problémás kölcsönöket döntően 2010 előtt nyújtották - tette hozzá. A rossz és kétes hitelek volumene 121 milliárd forintról 105 milliárd forintra, 13 százalékkal csökkent, a 2012. évi 25,1 milliárd forint nettó értékvesztés-képzési igény 2013-ra 7,1 milliárd forintra csökkent. Kiemelte: a forrásokat a fejlesztési bank a tőkepiacról vonta be, végrehajtotta az első amerikai dollár kötvénykibocsátást.

Kiemelte: tavaly a lejárt források értéke meghaladta a 800 millió eurót, pótlásukat úgy valósította meg az MFB, hogy 750 millió amerikai dollár kötvényt bocsátott ki és 80 millió euró hitelt vett fel az EIB-től (Európai Beruházási Banktól), az amerikai dollár kötvény ellenértékét euróra cserélték. Mindeközben folyik egy 150 milliárd forint értékű kötvényprogram előkészítése a Takarékbankkal, és egyúttal idén várható egy új tranzakció, egymilliárd euró összegben a Kínai Fejlesztési Banktól akarnak forrás beszerezni - mondta a vezérigazgató.

A csoporthoz tartozó Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-vel kapcsolatban ismertette: 280,6 milliárd forint kezességvállalást tartanak nyilván a cégnél, ezzel 350,7 milliárd forint forrásnak a gazdaságba jutását segítette elő a Garantiqa. Emellett a garanciacégnél 3 milliárd forint tőkeemelést hajtott végre az MFB, így stabil a Garantiqa tőkehelyzete, a garanciavállalás nem korlátozott.

Kiemelte: a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. most mintegy  80 százalékos garanciapiaci részesedést mondhat magáénak, és az aktivitás növelése a cél, a jövőben ennek a szegmensnek a kompetenciaközpontjává válik a társaság.

Hozzátette: a tőkeemelésnek köszönhetően csökkent a garanciadíj, kiterjed már a Széchenyi Kártya Programra is, a Garantiqa részt vett az MNB növekedési hitelprogramja első szakaszában, 17 milliárd forint kezességet vállalt.

A vezérigazgató a csoporthoz tartozó MV-Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. (MV Zrt.) tevékenységével kapcsolatban kiemelte: a cég az Új Széchenyi Program keretében hitelt, hitelgaranciát, kockázati tőkét kínál a kisvállalkozói szférának, mégpedig pályázati úton, ennek révén 2013 végéig összesen 233 milliárd forint forrást helyezett ki, összesen 16 700 vállalkozáshoz.  Kiemelte: 2010 óta mind a kihelyezett összegek, mind a szerződő vállalkozások száma minden évben megduplázódott, a kihelyezett összeg 2014. május elején elérte a 250 milliárd forintot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!