A kormány 2010. november 1-i hatállyal szüntette meg a magánnyugdíjpénztárak kötelező voltát, s a tagoknak lehetővé tette a visszatérést az állami nyugdíjrendszerhez. Akkor a kabinet részéről nagyon sokszor elhangzott az az ígéret, hogy az egyéni számlák rendszerét az állami pénztárba is rövid időn belül bevezetik. Bár a szakemberek ezzel kapcsolatban – ha másért nem – technikai okai miatt meglehetősen szkeptikusak voltak. Az egyéni számlák rendszerének létrehozása ugyanis komoly informatikai és adminisztratív fejlesztést igényel. Ennek létrehozása úgy tűnik a vártnál is lassabban megy, az "első fecskék" számára ugyanis csak most lesz elérhető a róluk vezetett nyilvántartás.
Mészáros József főigazgató ugyanis hétfőn bejelentette, hogy az 1955 és 1959 között születettek nyugdíjjogosultsági adatainak egyeztetését kezdi meg az ügyfelekkel az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság. Az érintetteket a következő hetekben értesítik, hogy megindult az eljárás, majd tájékoztatják őket a nyugdíjbiztosító központi elektronikus rendszerében tárolt szolgálati időkről és kereseti adatokról. A hivatal ezzel az akcióval segíteni kívánja a jogosultakat abban, hogy nyugdíjba vonulásukkor a már egyeztetett adatokat figyelembe véve gyorsan és pontosan tudják megállapítani a nyugellátásukat - mondta Mészáros József.
Mikor mehetnek nyugdíjba az érintettek?A korábbi szabályozás során a férfiak, valamint a nők öregségi nyugdíjkorhatára eltérő volt, azonban a 2009. évben elfogadott törvénymódosítás egységesítette és egyúttal fokozatos emelést vezetett be.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény jelenleg hatályos szabályozása szerint az öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára annak, aki
- 1952. január 1-je előtt született, a betöltött 62. életév,
- 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183 nap,
- 1953-ban született, a betöltött 63. életév,
- 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183 nap,
- 1955-ben született, a betöltött 64. életév,
- 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183 nap,
- 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.
Ha valaki nem korkedvezményesen vonul vissza a munkától, akkor tehát az említett 1955-59 között született korosztály tagjai 2019-ben kezdenek tömegesen visszavonulni. Ez egyébként nem kevés személyt jelent, hiszen Mészáros József főigazgató szerint körülbelül 400 ezer emberrel folytatják le az adategyeztetést, amelyre két évet szánnak. Az 1955-1959-es korosztály után értesítik a többi korosztályt is, még jóval a nyugdíjba vonulásuk előtt. A főigazgató azt kérte, az állampolgárok legyenek aktívak és jelezzék, ha bármilyen eltérést tapasztalnak a hivatal által szolgáltatott adatok és a valóság között. Eddig is lehetőség volt arra, hogy a nyugdíjkorhatár betöltése előtt a jogosultak megismerjék a róluk nyilvántartott adatokat, de ezek az eljárások kérelemre indultak, szemben a mostani, hivatalból induló eljárásokkal.
A megyei igazgatóság küld érteítőt
Kissné Veres Ilona főosztályvezető elmondta: a lakóhely szerint illetékes megyei nyugdíjbiztosítási igazgatóság először tájékoztató levelet küld az érintetteknek a hivatalból történő adategyeztetés megkezdéséről. Nem kap azonban levelet az, akinek már más eljárásban megállapították a jogosultsági adatait, vagy korábban már kérte az adategyeztetést.
A hivatal ezt követően összegyűjti a nyilvántartásában szereplő adatokat és egy újabb levélben tájékoztatja az érintetteket a nyugdíjbiztosító központi elektronikus rendszerében tárolt szolgálati időkről és kereseti adatokról. A kimutatás tartalmazza többek között a biztosításban töltött időszakokat, az egyéb szolgálati időket, nők esetében a nők kedvezményes nyugdíjához figyelembe vehető jogosultsági időket, a foglalkoztatók adatait, az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozó nyugdíjjárulék-köteles keresetet, a befizetett nyugdíjjárulékokat.
Ha az ügyfél megkapja a kimutatást a hivatalnál nyilvántartott adatokról, 90 nap áll rendelkezésére, hogy jelezze, ha valamely foglalkoztatási adata a nyilvántartásban nem vagy hiányosan szerepel, például a figyelembe nem vett felsőfokú tanulmányok idejét, vagy a sorkatonai időt.
A főosztályvezető hangsúlyozta: ha az ügyfél be tudja küldeni a hiányzó dokumentumokat, az meggyorsítja a hivatali eljárást, de ha nem tudja benyújtani, elég, ha jelzi az eltérést és akkor a hivatal keresi meg az adatszolgáltatókat és beszerzi a hiányzó adatokat. Beszerzett új adatokról szintén értesítik az ügyfelet. Fontos, hogy az ügyféllel egyeztetett adatok kerüljenek végül a hatósági nyilvántartásba, amelyeket a későbbiekben a nyugdíjelbírálásnál figyelembe kell venni - közölte.
Az adategyeztetésre lehetőség van elektronikus úton is, a www.magyarorszag.hu oldalon, illetve a www.onyf.hu oldalon, ügyfélkapus azonosítással is. Ennek módjáról a tájékoztató tartalmaz részletes információkat. Az eljárás bármely szakaszában lehetőség van visszatéri a papíralapú ügyintézésre.
MTI/mfor.hu