3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak a szeptemberihez képest 1,9 százalékkal nőttek. Alapvetően a jelentős súlyt képviselő kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, az elektronikai termékek gyártása és a járműgyártás ágazatokban tapasztalható áremelkedések befolyásolták az októberi indexet. Az exportértékesítés árnövekedése meghaladta a belföldit, ebben szerepet játszott a forint gyengülése, olvasható a KSH tájékoztatójában.

A feldolgozóipari ágazatok októberi belföldi értékesítési árai 1,5 százalékkal voltak magasabbak a
szeptemberinél. Jelentősebb áremelkedést tapasztalt a KSH a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás (5,5 százalék), a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása (4,2 százalék) és a vegyi anyag, termék gyártása (1,8 százalék) területén.

Csökkentek az árak a gyógyszergyártásban (1,9 százalék), valamint az egyéb feldolgozóipar és javításban (0,2 százalék); a többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 0,1 és 1,7 százalék között alakult. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai októberben az előző havihoz képest 1,1 százalékkal nőttek.

A 2010. azonos időszakival összehasonlítva a feldolgozóipari ágazatok októberi belföldi értékesítését 10,4 százalékos áremelkedés jellemezte; ezen belül a legnagyobb mértékűt ismét a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (40,3 százalék), a vegyi anyag, termék gyártásában (14,3%), valamint a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában (6,5 százalék) mért a KSH.

2010 októberéhez viszonyítva alacsonyabbak lettek az árak a gyógyszergyártásban (2,4 százalék), a textil- és bőriparban (2 százalék), illetve az egyéb feldolgozóipar és javításban (1,8 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 3,2 és 6,2 százalék között alakult.

A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 3,8 százalékkal nőttek az egy évvel korábbiakhoz képest.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2011. októberben az előző
hónaphoz viszonyítva az energiatermelő ágazatokban 2,1, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 1 százalékkal magasabb árakat mért a KSH.

A beruházási javakat gyártó ágazatok árai szintén növekedtek (1 százalék), miközben a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai nem változtak. 2010 azonos hónapjához mérten az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 9,3, a beruházási javakat előállító
ágazatokban 3,5, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok esetében 3,6 százalékkal emelkedtek az árak.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai 2011. októberben az előző havi árszínvonalhoz képest
2,2, 2010 októberéhez viszonyítva 6,6 százalékkal voltak magasabbak. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz mérten 4,2, az amerikai dollárhoz képest 4,8 százalékkal gyengült; a 2010 októberében jegyzett árfolyamokkal összevetve az euróhoz viszonyítva 8,0, a dollárhoz mérten 9,6 százalékkal gyengült.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!