A hitelintézetek és a befektetési vállalkozások tőkemegfelelésére vonatkozó új európai irányelvek hazai szabályozásba átültetéséről már folynak a szakmai egyeztetések, a hitelintézeti törvény (Hpt.) módosítását várhatóan az ősszel fogadja el a parlament - mondta André Tamás, a Deloitte vezetési tanácsadási osztályának menedzsere. A Basel II elsősorban abban különbözik a korábbi szabályozástól, hogy a kockázatok nagyobb körét figyelembe véve határozza meg a minimális tőkekövetelményt, így a piaci és hitelezési kockázatok mellett a működési kockázatokra is tartalékot képeztet. A tőkekövetelmény meghatározását ugyan a bankokra bízza, ám annak mértékét szakmailag alá kell támasztaniuk. Az is újdonság, hogy működési követelményeket is előír.
Bár a működési kockázatok kezelését a csalások és a tranzakciós folyamatok során esetleg előforduló hibák megelőzése érdekében eddig is fontosnak tartották a bankok, a pénzügyi szolgáltatások globalizációja és a növekvő működési veszteség világszerte arra kényszeríti őket, hogy az eddiginél is jobban odafigyeljenek ezekre.
A tipikus működési kockázatok egyike a külső és belső csalás, aminek oka az lehet, hogy a belső folyamatokat, kontrollokat rosszul alakították ki - mondta Szendrey Attila, a kockázatkezelési osztály szenior menedzsere. A brit bankrendszerben egy tanulmány szerint a csalások 14 milliárd font kárt okoztak. Magyarországon a Széchenyi kártya konstrukció felhasználásával félmilliárd forinttal rövidítették meg a bankokat úgy, hogy 117 "nem igazán működő" céget hoztak létre.
Jelentős károkat okozhat a diszkrimináció is, ami - nem számszerűsíthető - reputációs veszteséggel is jár (az utóbbira a Basel II nem terjed ki). Egy amerikai befektetési banknak például 50 millió dollárt kellett kifizetnie a hátrányosan megkülönböztetett női alkalmazottaknak, a Deutsche Banknak pedig 500 ezer euróba került a diszkrimináció.
Felmerülnek működési kockázatok az ügyfelekkel, termékekkel és az üzleti gyakorlattal kapcsolatban (például visszaélés a bizalmas ügyfélinformációkkal, helytelen kereskedelmi tevékenység a bank számláin, pénzmosás, illegális termékek árusítása) is. A pénzmosással kapcsolatos veszteségek az Egyesült Államokban már meghaladják a 100 millió dollárt.
Hasonlóképpen a működési kockázatok körébe sorolják a vagyontárgyak károsodását terrorizmus, vandalizmus, tűz vagy árvíz következtében, az üzleti rendszer hardver, szoftver vagy áramszünet miatti meghibásodását, de károkat okozhatnak az adatbeviteli hibák, az ügyfelek számláihoz való jogosulatlan hozzáférések és a kereskedői viták is. A technika fejlődése és a globalizáció következtében az elmúlt években új típusú kockázatok is megjelentek, mint például az e-kereskedelemmel kapcsolatos csalások. A belső csalás ritkán fordul elő, ugyanakkor nagy károkat okoz, így érthető, hogy a bankok érdeklődésének középpontjában ezek állnak.
Az új irányelvek e kockázati tényezők prudens kezelésének feltételeit teremtik meg. André Tamás kiemelte: a Basel II nem csupán egy új tőkekövetelmény-számítási módszert jelent, hanem a legfejlettebb nemzetközi bankok kockázatkezelési gyakorlatát teszi kötelezővé a fejlett módszert választó bankok számára.
Az új bázeli tőkeegyezményben tervezett változtatások hatására egyébként a részt vevő bankok szavatoló tőke szükséglete a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) hatástanulmánya szerint a jelenlegi minimumkövetelményekhez képest 12,2 százalékkal emelkedik, elsősorban a működési kockázatokra képzett tőke miatt.