4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új bázeli direktíva (Basel II) bevezetése várhatóan nagymértékben javítja majd a magyar bankok kockázatkezelését, s a nagy lakossági portfoliójú valamint jelentős volumenű fedezett hitelt nyújtó hitelintézeteknél csökkentheti a tőkeszükségletet - hangzott el egy szakmai háttérbeszélgetésén.

A hitelintézetek és a befektetési vállalkozások tőkemegfelelésére vonatkozó új európai irányelvek hazai szabályozásba átültetéséről már folynak a szakmai egyeztetések, a hitelintézeti törvény (Hpt.) módosítását várhatóan az ősszel fogadja el a parlament - mondta André Tamás, a Deloitte vezetési tanácsadási osztályának menedzsere. A Basel II elsősorban abban különbözik a korábbi szabályozástól, hogy a kockázatok nagyobb körét figyelembe véve határozza meg a minimális tőkekövetelményt, így a piaci és hitelezési kockázatok mellett a működési kockázatokra is tartalékot képeztet. A tőkekövetelmény meghatározását ugyan a bankokra bízza, ám annak mértékét szakmailag alá kell támasztaniuk. Az is újdonság, hogy működési követelményeket is előír.

Bár a működési kockázatok kezelését a csalások és a tranzakciós folyamatok során esetleg előforduló hibák megelőzése érdekében eddig is fontosnak tartották a bankok, a pénzügyi szolgáltatások globalizációja és a növekvő működési veszteség világszerte arra kényszeríti őket, hogy az eddiginél is jobban odafigyeljenek ezekre.

A tipikus működési kockázatok egyike a külső és belső csalás, aminek oka az lehet, hogy a belső folyamatokat, kontrollokat rosszul alakították ki - mondta Szendrey Attila, a kockázatkezelési osztály szenior menedzsere. A brit bankrendszerben egy tanulmány szerint a csalások 14 milliárd font kárt okoztak. Magyarországon a Széchenyi kártya konstrukció felhasználásával félmilliárd forinttal rövidítették meg a bankokat úgy, hogy 117 "nem igazán működő" céget hoztak létre.

Jelentős károkat okozhat a diszkrimináció is, ami - nem számszerűsíthető - reputációs veszteséggel is jár (az utóbbira a Basel II nem terjed ki). Egy amerikai befektetési banknak például 50 millió dollárt kellett kifizetnie a hátrányosan megkülönböztetett női alkalmazottaknak, a Deutsche Banknak pedig 500 ezer euróba került a diszkrimináció.

Felmerülnek működési kockázatok az ügyfelekkel, termékekkel és az üzleti gyakorlattal kapcsolatban (például visszaélés a bizalmas ügyfélinformációkkal, helytelen kereskedelmi tevékenység a bank számláin, pénzmosás, illegális termékek árusítása) is. A pénzmosással kapcsolatos veszteségek az Egyesült Államokban már meghaladják a 100 millió dollárt.

Hasonlóképpen a működési kockázatok körébe sorolják a vagyontárgyak károsodását terrorizmus, vandalizmus, tűz vagy árvíz következtében, az üzleti rendszer hardver, szoftver vagy áramszünet miatti meghibásodását, de károkat okozhatnak az adatbeviteli hibák, az ügyfelek számláihoz való jogosulatlan hozzáférések és a kereskedői viták is. A technika fejlődése és a globalizáció következtében az elmúlt években új típusú kockázatok is megjelentek, mint például az e-kereskedelemmel kapcsolatos csalások. A belső csalás ritkán fordul elő, ugyanakkor nagy károkat okoz, így érthető, hogy a bankok érdeklődésének középpontjában ezek állnak.

Az új irányelvek e kockázati tényezők prudens kezelésének feltételeit teremtik meg. André Tamás kiemelte: a Basel II nem csupán egy új tőkekövetelmény-számítási módszert jelent, hanem a legfejlettebb nemzetközi bankok kockázatkezelési gyakorlatát teszi kötelezővé a fejlett módszert választó bankok számára.

Az új bázeli tőkeegyezményben tervezett változtatások hatására egyébként a részt vevő bankok szavatoló tőke szükséglete a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) hatástanulmánya szerint a jelenlegi minimumkövetelményekhez képest 12,2 százalékkal emelkedik, elsősorban a működési kockázatokra képzett tőke miatt.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!