Az év elején sok szakértő attól tartott, hogy az Amerikában depressziónak nevezett súlyos, hosszú recesszió elé néz az ország. Most, az év második felének kezdetén azonban derűlátóbb a hangulat.
"A legnagyobb vérveszteségen már túl vagyunk" - fogalmazott Bernard Baumohl, a gazdasági előrejelzéseket készítő Economic Outlook Group vezető közgazdásza. Baumohl úgy látja, hogy az Egyesült Államok kilábalóban van a 2007 decemberében kezdődött recesszióból, amely lehet, hogy már véget is ért, és elkezdődött a törékeny gyógyulás.
A gyors felépülés reményét eloszlatta a munkaügyi minisztérium csütörtökön közölt adata: júniusban 467 ezer munkahely szűnt meg az Egyesült Államokban. Összesen már 14,7 millió munkanélküli van, ez a munkaerő 9,5 százaléka.
Nigel Gault, az IHS Global Insight elemzőcég vezető közgazdásza rámutatott: a júniusi adat arra figyelmeztet, hogy a felépülés útja nem lesz zökkenőmentes. Várakozása szerint a munkanélküliség növekedése 2009-ben folytatódni fog, és 2010 első felében, 10,3 százalékon fog tetőzni.
A közgazdászok a házeladások enyhe növekedése alapján jósolnak már idén második félévre némi gazdasági javulást. Ugyancsak reményre ad okot, hogy a termelő szektor hosszú zsugorodás után a legfrissebb adatok szerint stabilizálódni látszik.
Az NPR által megkérdezett közgazdászok legtöbbje csak 2010-re vár élénkebb növekedést, elsősorban azért, mert még mindig visszafogott a kereslet a gépkocsik és a házak iránt.
A pesszimistább szakemberek közé tartozik Heidi Shierholz, Economic Policy Institute közgazdásza, aki szerint a növekvő munkanélküliség elmélyítheti a hitelkártyaválságot, vagy pedig újabb jelzáloghitelcsőd-sorozatot, házlefoglalási hullámot indíthat el. Szerinte amíg az amerikai vállalatok nem lesznek képesek nagy számban új munkahelyeket teremteni, addig a kockázatok nem múlnak el. Az aggasztó adatok között idézte, hogy júniusban 4,4 millió ember, a munkaerő 2,8 százaléka volt már legalább 6 hónapja munka nélkül, ez meghaladja a 1980-as évek elején rögzített 2,6 százalékos rekordot.