A jegybank a 15 bázispontos kamatvágását alapvetően ezúttal az is az alacsony inflációs környezettel támasztotta alá. "Az inflációt csökkentő átmeneti hatások mellett a középtávú kilátásokat megragadó inflációs alapfolyamat mutatók is mérsékelt inflációs nyomást jeleznek, ami a gyenge belső kereslet és a visszafogott külpiaci infláció hatását tükrözi" - olvasható a Magyar Nemzeti Bank honlapján megjelent közleményben.
Emellett kitértek a negyedik negyedévben is élénkülő gazdasági teljesítményre, mely a következő negyedévekben is folytatódhat, ráadásul a korábbiaknál sokkal kiegyensúlyozottabb szerkezetben valósulhat meg. Az export növekedése mellett a belső kereslet is bővülhet a következő években. Az EU forrásokat felhasználó állami beruházások, illetve a Növekedési Hitelprogram következtében növekvő vállalati beruházások mellett a háztartások fogyasztásának élénkülése fokozatos lehet. A reáljövedelmek bővülését részben ellensúlyozza a válság előtt felhalmozott adósságok leépítése és a szigorú hitelezési feltételek lassú oldódása.
Ami a nemzetközi környezetet illeti, az amerikai eszközvásárlási program év végi lassítása ellenére is támogató maradt, Magyarország kockázati megítélése javult, mely a CDS-felárak és kötvényhozamok mérséklődésében is tükröződött. Hazánk sérülékenységét csökkenti a tartósan magas külső finanszírozási képesség és az ennek nyomán csökkenő külső adósságállomány.
A jövőre vonatkozóan a Monetáris Tanács úgy ítéli meg, hogy a gazdaság kihasználatlan kapacitásai, az alacsony infláció és a támogató globális pénzügyi környezet miatt sor kerülhet még további kamatcsökkentésekre, de indokolttá válhat annak ütemének mérséklése is.
mfor.hu