5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar gazdaság mintegy két és fél éve a hitelezés bővülése nélkül nő, de ennek komplex összetevői vannak, nem arról van szó, hogy a bankok nem akarnak hitelezni - mondta Patai Mihály, az UniCreditBank elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke szerdán Budapesten a Bankrendszer jövője a közép-kelet-európai régióban című konferencián.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Magyar Közgazdasági Társaság közös rendezvényén Patai Mihály kiemelte: a magyar bankrendszer kettévált, a többség összehúzódik, veszteséges, és csak néhány bank tud növekedni vagy stagnálni. Magyarországon az elmúlt években "profitabilitás nem volt a bankrendszerben", így nem lehet számon kérni a bankoktól, miért nem nőtt a hitelállomány a pénzintézeti szektorban. Ahol a rossz portfólió aránya menedzselhető volt, ott nőtt a hitelezés, Magyarországon viszont a régiós átlagnál sokkal nagyobb a rossz portfólió aránya.

Az EU-csatlakozás után az uniós pénzek átvették a működőtőke-befektetések szerepét a régióban. A 2007-2013-as ciklusban a GDP közel 20 százalékának megfelelő európai pénzt kaptunk. Az országban fontos szerepet játszanak az európai uniós pénzek, a magyar gazdaság az uniós források közel 80 százalékát tudta felhasználni 2007 és 2013 között, ezek az európai uniós pénzek mintegy "Marshall-segélyként" funkcionálnak, a gazdaság és a vállalatok forráséhségét csökkentik. Jelezte: a bankok teljesítményét, hitelezését tekintve azt is figyelembe kell venni, hogy az utóbbi években számos teher hárult a bankrendszerre.

A jegybank növekedési hitelprogramja (nhp) és az európai pénzek hozzájárulása kiemelkedik a gépgyártásban és a mezőgazdaságban, a hitelek pedig más szektorokba áramlanak. A magyar vállalatok tartalékokat képeznek, a vállalatok nettó pénzügyi pozíciója javult, ez rossz hír a bankoknak, mert hiteligényük, hitelfelszívó képességük viszont zsugorodik.

Balog Ádám, az MKB Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója Generációk a bankkapcsolatokban című előadásában arról beszélt, hogy az Y és Z generáció, vagyis az 1980 után születettek összbanki bevételekhez való hozzájárulása 2030-ra 36 százalékról 70 százalékra nő. A munkaerőpiacon a fiatalok és idősek aránya gyökeresen megváltozik a következő időszakban, az idősek aránya drasztikusan nő, a nyugdíjba vonulás pedig későbbre tolódik. Jelezte: a 21-29 évesek több mint fele még együtt él szüleivel, 60 százalék nem is kíván változtatni ezen, ennek hatása van a lakáshitelezésre, és a gyermekvállalás későbbre tolódik. Nagy különbség van a foglalkoztatottságban, a nők két vagy három gyermek vállalása esetén akár 6-8 évre is kimaradnak a munkaerőpiacról. Hozzátette: a bankolásban ez azért fontos, mert a különböző élethelyzetek különböző igényeket teremtenek, és az egyes generációk technológiához való viszonya is különböző. Egyre erősödik a digitalizáció, a mobiltelefon-előfizetések száma megugrott az utóbbi években, ami hat a bankok napi üzletmenetére is.

Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese kiemelte: a magyar hitelállomány továbbra is csökken, eddig nem következett be valódi fordulat, miközben a szlovák, lengyel és cseh gazdaságban a kisebb GDP-visszaesések mellett is a hitelek folyamatosan bővültek. A bankrendszer egészét tekintve jelentős eredmény volt a forintosítás lebonyolítása, az időzítése is nagyon előrelátó, kedvező, és emellett a jegybank önfinanszírozási programja nagymértékben csökkenti az ország külső sérülékenységét. Magyarországon a következő évekre az elemzők a régiónál valamivel alacsonyabb növekedést várnak, amihez 6-7 százalékos növekedés társulhat a bankok teljesítő hitelállományában, de a lakáshitelek esetében valószínűleg ennél magasabb, 9 százalékos lehet a bővülés. Rámutatott: a bankszektorban a kockázati költségek csökkenésével 2020-ra várható reálisan az, hogy 10 százalék fölé emelkedik a szektor tőkearányos megtérülése.

Hegedüs Éva, a Gránit Bank alelnök-vezérigazgatója szerint a jövő az innovatív, ügyfélorientált bankoké. A bankfiókokat egyre költségesebb fenntartani, a digitalizáció szerepe a bankolásban is egyre nő, sőt, a pénzintézeteknek kifejezetten a mobil eszközökre, például az okos telefonokra kell a hangsúlyt helyezni a technológiai fejlesztések terén. A digitális forgalom a banki tranzakcióknak várhatóan a kétharmadát adja már 2020-ban.

Szabó Levente, a TakarékBank vezérigazgatója elmondta: a takarékszövetkezeti integrációba tömörült takarékok és a bank kapcsolatát az elmúlt időszakban új alapokra helyezték, együtt határozták meg például az üzletpolitikát. A TakarékBank esetében a hitel/betét arány most 46 százalék, a hitelezést jelentősen fel akarják futtatni, és ezt a mutatót 70-80 százalékra akarják növelni.

Nagy Márton, az MNB alelnöke előadásában többek között arról szólt, hogy a hazai bankrendszernek még van hova fejlődnie. A magyar bankrendszer nem teljesítő, azaz 90 napon túli törlesztési késedelemben lévő hiteleinek aránya a teljes hitelállományon belül 2014-ben 14,25 százalék volt, a régióban nálunk rosszabb arányt csak Románia (15,84 százalékkal), Szlovénia (16,57 százalékkal) és Bulgária (18,59 százalékkal) mutatott fel.

Nagy Márton szerint nagyon rossz képet fest a hazai bankszektor jövedelemarányos müködésiköltség-mutatója is, ezzel a régió tíz országát nézve a magyar bankrendszer az utolsó helyen kullog, 65,66 százalékos aránnyal.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!