3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16.

Részletek és jelentkezés

Egy budapesti ellenőrzésen bukott ki, hogy az ingatlanfejlesztő társaságok igencsak másképp értelmezik a helyi adókról szóló törvény bizonyos passzusait. A fővárosi önkormányzat és a Pénzügyminisztérium szerint a cégek szabálytalanul csökkentették az iparűzési adóalapjukat, a társaságok azonban valószínűleg perre mennek. Mfor.hu háttér.

Perre mehetnek (Mfor-montázs)

Közvetített szolgáltatásnak minősül-e a betonozás, burkolás, festés? Ezen vitatkoznak az ingatlanfejlesztő cégek és a fővárosi önkormányzat. Egy ellenőrzés során derült ki, hogy a két fél jogértelmezése jelentősen eltér egymástól. Az önkormányzat (és a Pénzügyminisztérium mint az önkormányzat felettes szerve) szerint a cégek ugyanis jogtalanul csökkentették iparűzési adóalapjukat az alvállalkozókkal kötött szerződések összegével.

A helyi adókról szóló törvény szerint az iparűzési adó alapját többféle módon lehet mérsékelni, így például az értékesített termékek beszerzési árával vagy a közvetítői szolgáltatások díjával. Az egyértelmű, hogy az ingatlanfejlesztők a megvásárolt telek árával csökkentik az adó alapját, az azonban már kérdéses, hogy ebben a szektorban mi minősül közvetített szolgáltatásnak.

Közvetített vagy sem?

Az ingatlanosok szerint az alvállalkozói szerződések is beleférnek ebbe a kategóriába, ezért ezek összege levonható. A Pénzügyminisztérium azonban másképp látja a helyzetet. A közvetített szolgáltatás esetében a közvetítőnek semmi köze nincs magához az ügylethez - magyarázta kérdésünkre Kőszegi Márk, a Pénzügyminisztérium helyettes szóivője. Például ha telefontársaságok esetében a más hálózatba irányuló beszélgetések számlázására gondolunk, világos, hogy az egyik társaságon csak átfolyik az ügylet.

Ezzel szemben egy ingatlanfejlesztés esetében az alvállalkozói tevénység megmarad, hiszen épp az lesz a későbbi üzlet alapja. Ilyenkor nem beszélhetünk közvetített szolgáltatásról - érvel a tárca. Az ügyben valószínűleg nem fognak közeledni az álláspontok, így a bíróságnak kell majd eldöntenie, melyik félnek van igaza.

Sokba kerülne

Ha az önkormányzatnak, akkor az ingatlanosok alaposan a zsebükbe kell hogy nyúljanak. Az alvállalkozói szerződések az ingatlanok értékének átlagosan hetven százalékát teszik ki. A Világgazdaság számítása szerint ezek alapján évente másfélmilliárd forinttal kevesebb adót fizettek be csak a budapesti fejlesztő cégek. Ha figyelembe vesszük, hogy az adóhatóságok öt évre visszamenőleg vizsgálódhatnak, több mint hétmilliárd forintra rúg a vitatott adó mértéke.

És akkor még bele sem számoltuk, hogy a be nem fizetett összeg után késedelmi kamatot és mulasztási bírságot is felszámolhat az önkormányzat, vagyis összességében tízmilliárd forintos nagyságrendről van szó - csak Budapesten.

Budapest 143 milliárdot szedett be

Tavaly összesen 380 milliárd forint iparűzési adót fizettek be az önkormányzatoknak. A 3200 önkormányzat közül egyébként több mint 2600-an alkalmazzák az iparűzési adót.

Természetesen Budapesten folyik be a legtöbb pénz ebből az adónemből: a főváros a legfrissebb, 2005-ös adatok szerint két éve - amikor a teljes iparűzési adó bevétel 334 milliárd forint volt - 143 milliárd forintot szedett be. A "második helyezett" Pest megye ugyanebben az évben 34 milliárd forintra tett szert. A sort egyébként - 2,5 milliárd forinttal - Nógrád megye zárja.

F. Sz. E.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:

Ősszel kiderül, ráfizet-e az állam az iparűzési adóra
Június végén tárgyal az EB a magyar iparűzési adóról
Nem sért uniós jogokat az iparűzési adó a bizottság szerint

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!