Warren Buffett története nem egy tipikus mesebeli sztori: az amerikai milliárdos nem szegény családból származik, nem kellett a nyomorból kitörnie. A nyolcvan éves üzletember édesapja kongresszusi képviselő volt az Egyesült Államokban, Buffett pedig tizennégy évesen már 40 hektár földet vett megtakarított pénzéből.
Nem nyomorban született
Howard Buffett kongresszusi képviselő és Leila Buffett gyermekeként született nyolcvan évvel ezelőtt Warren Edward Buffett. Már apja, Howard Buffett is milliomos bróker volt, így volt kitől örökölnie üzleti érzékét. Tizenegy éves korában apja brókercégénél kezdett el dolgozni, Cities Servises elsőbbségi részvényeket vett 38 dollárért, melyeket negyvenért adott tovább. Néhány évvel később az árfolyam elérte a 200 dollárt, állítólag Buffett ekkor tanulta meg egy életre, hogy egy jó cégbe hosszútávon érdemes befektetni.
A gyermek Buffettnek tizennégy éves korában már 1200 dollár megtakarított pénze volt, amiből 40 hektárnyi földet vásárolt, amit bérbe adott. 1945-ben egy barátjával közösen kezdtek új üzletbe: 25 dollárért vettek egy használt flippergépet, melyet az egyik helyi borbély üzletében állítottak fel. Néhány hónappal később már több hasonló játékgéppel rendelkeztek.
Az egyetem elvégzése után az ötvenes évek eleje óta a részvénypiacokkal foglalkozik, 1970 óta a Berkshire Hathaway elnök-vezérigazgatója, jelenleg is ezt a pozíciót tölti be. Buffett 1952-ben megnősült, majd még abban az évben megszületett első gyermeke. Később még további két örököst szült neki a felesége, mielőtt 2004-ben elhunyt.
31 százalékos haszon évente
Warren Buffett 1951 óta tartja számon vagyonának növekedését, 2005-ig évente átlagosan 31 százalékos hozamot sikerült elérnie. A kérdéses időszakban a Standard & Poor's 500 részvényindex átlagos éves hozama 11 százalék volt.
Számítások szerint aki 1965-ben ezer dollárt fektetett be a Berkshire Hathaway részvényeibe, annak mára 5,5 millió dollárja van csak ebből az üzletből. Az 1995 és 2005 között eltelt évtizedben a vállalat részvényeinek árfolyama megháromszorozódott.
A milliárdos a válság alatt sem tétlenkedik, folyamatosan keresi a lehetséges befektetési célpontokat kisebb-nagyobb sikerrel. Még 2008-ban vett 10 százalékos tulajdonrészt a Goldman Sachs befektetési bankban, ezen az üzleten azóta 6,73 milliárd dollárt veszített. Emellett jelentős tulajdonrészt vett a Dow Chemicalban, így a Berkshire Hathaway lett a vállalat legnagyobb tulajdonosa.
Szintén 2008-ben állapodott meg a General Electric és a Berkshire Hathaway arról, hogy Buffett cége a következő öt évben hárommilliárd GE-részvényt vesz 22,25 dolláros áron, cserébe tíz százalékos osztalékra tarthat igényt. A GE az ügylet előtt komoly bajban volt, így sokak szerint Buffett pénze mentette meg egy esetleges csődtől.
A milliárdos befektető stratégiája a hosszútávú befektetéseken alapul, a Coca Cola papírjait például még 1998-ben vette 86 dollárért. Az elmúlt években a bevásárlás mellett jelentős eladásai is voltak, megszabadult többek között a Procter & Gamble és a Johnson & Johnson részvényeitől.
A leggazdagabb is volt
2008 októberében Warren Buffett volt az, aki tizenöt év után letaszította trónjáról Bill Gates Microsoft-vezért, aki korábban a világ leggazdagabb embere volt. Az üzletember akkor 58 milliárd dollárral rendelkezett a Forbes magazin becslései szerint, míg Gates "mindössze" 55,5 milliárd dolláros vagyonnal állt a lista második helyén.
Idén tavasszal aztán nevető harmadikként Carlos Slim futott be a lista első helyére. A mexikói származású üzletember 53,5 milliárd dolláros vagyona egy hajszállal több, mint Bill Gates pénze. Buffett befektetéseit a jelek szerint kissé megtépázta a válság: az egykor még 62 milliárd dollár felett rendelkező guru vagyona 47 milliárdra (10 340 milliárd forint) olvadt. Vagyonából azonban még így is ki tudná fizetni a magyar állam teljes devizaadósságát (június végén 9478 milliárd forint), valamint majdnem négyszer a magyar lakosság lakáscélú (2724 milliárd forint) és fogyasztási célú (2612 milliárd forint) devizahitel-állományát is.
mfor.hu