A kormányfő erre hivatkozva megerősítette, hogy országa nem kér külső segítséget, adóssága finanszírozását a piacról oldja meg.
José Sócrates egyúttal kijelentette: ártanak az országnak, és csak a spekulánsoknak kedveznek azok a híresztelések, miszerint Portugáliára nyomást gyakorolnának, hogy folyamodjék segítségért.
A portugál pénzügyminiszter ugyancsak keddi nyilatkozata szerint Portugália megteszi a magáét, hogy megoldja mind a külső, mind pedig az államháztartással kapcsolatos belső egyensúlytalanságokat. Némi éllel jegyezte meg, hogy Európa ugyanakkor nem teszi meg a magáét az euró stabilitásának védelmére.
Az Európai Bizottságban nem folyik eszmecsere arról, hogy nyújtsanak-e eurós mentőcsomagot Portugáliának - közölte Olli Rehn pénzügyi EU-biztos szóvivője hétfőn Brüsszelben. "A rövid válasz az, hogy nem, a bővebb válasz pedig az, hogy ennek megfontolása nem is szerepel a tervek között" - mondta Amadeu Altafaj Tardio szóvivő.
Az uniós végrehajtó testület sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre merült fel a téma. Előzőleg a Der Spiegel német hetilap arról számolt be, hogy több ország - köztük Németország és Franciaország - nyomást gyakorolt a nehéz pénzügyi helyzetbe került Portugáliára, fogadja el a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió mentőcsomagját, a piaci szereplők megnyugtatása érdekében.
Portugália szerdán összesen 2 milliárd eurónyi 4, illetve 10 éves lejáratú államkötvény értékesítését tervezi.
MTI