4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha érdemben nem lesz változás a gazdasági fundamentumokban és a kamategyenleg éves lefutása nem borul fel alapvetően a 2012-eshez képest, akkor körülbelül 100 milliárdos tartalék van a költségvetésben.

A tavalyihoz képest az év első három hónapjában 9 százalékkal kevesebb kamat terhelte a büdzsét, egészen pontosan 412,4 milliárd forintot kellett fizetnünk adósságunk után. A háromhavi megtakarítás tehát 40 milliárd forint, ami közel megegyezik a teljes idei évben várt távközlési adó (hétköznapi nyelven telefonadó) 44 milliárdos előirányzatával. Egész évben a büdzsé egyébként 1237 milliárdos kamatkiadással számol (a teljes társasági adó 3,8-szorosa), ami - ha nem lesz drámai változás a világban, illetve a magyar gazdaság feltételeiben – nagy valószínűség szerint tartható lesz. Sőt. A kamatkiadások 12 havi gördülő összege ugyanis 1162,7 milliárdnál jár, vagyis ha az idei év hátralévő hónapjaiban pontosan ugyanannyi kamatot fizetne ki a költségvetés, mint a 2012-es év hasonló időszakában, akkor mintegy 74 milliárd összeg spórolható meg ezen a soron.

Millió forintban

Két dolgot azonban nem szabad elfelejteni. Egyrészt az idei évben hiába minden hónapban kisebb voltak a kiadások, mint 2012-ben, a kamatkiadások eltérő éves lefutása miatt ez nem jelenti azt, hogy - változatlan gazdálkodási feltételek mentén - most már minden hónap maximum annyi kamatkiadási teher lesz, mint tavaly. A másik pedig, hogy az MNB-kamatvágások a központi kormányzat kamatbevételeit is érintik (jelen helyzetben csökkentik), mivel a jegybank a nála vezetett Kincstári Egységes Számlán található költségvetési összegekre is az alapkamatot fizeti ki. Tehát a kamatbevételek is csökkentek, így a kamategyenleg mérsékeltebb megtakarítást eredményezhet.

Az alábbi ábrán láthatjuk a kamatkiadások lefutásának alakulását az elmúlt években. Az jól látszik, hogy a 2012-es év - amely éves 1202 milliárdos kamatkiadásával nominális rekordot hozott - végig magasabb pályát "futott be". Mivel az idei évi költségvetésben szereplő 1237 milliárdos tervszám magasabb a 2012-es ténynél, így ha nem történik jelentős fundamentális változás, jó eséllyel megtakarítás érhető el ezen a soron. (Különösen úgy, ha a japán jegybank is besegít.)

Millió forintban

A kamatbevételekkel még szebb

A 2013-as költségvetés 93 milliárdos kamatbevétellel számol, vagyis a bruttó 1237 milliárdos kamatköltség végeredményben 1144 milliárdos nettó kiadást jelent. Az elmúlt 12 hónapban – tehát tavaly áprilistól idén márciusig – a büdzsét összesen 1026,4 milliárd forintnyi nettó kamat terhelte. Tehát ha ebben az esetben is feltételezzük, hogy az idei év további hónapjaiban a nettó kamategyenleg olyan lesz, mint tavaly volt, akkor a megtakarítás még a fentieknél is több, 117,6 milliárd forint. Ez részben abból áll, hogy az idei év első három hónapjában tavalyhoz képest nettó szinten 30 milliárdot sikerült megspórolni, másrészt pedig abból a 87 milliárdból, ami a 2013-as tervszám (1144) és a 2012-es tényszám (1056,5) különbsége.  A 2013-as költségvetésben ’12-höz képest a kamatkiadásokat 34 milliárddal növelték meg, a bevételeket ugyanakkor 53 milliárddal csökkentették, vagyis ha csak a tavalyi tényszámokat hozzuk, már akkor is van egy 87 milliárdos mozgástér.

Millió forintban

Mielőtt elköltenénk azonban ezt az összeget, ismét szeretnénk felhívni arra a figyelmet, hogy a kamatterhek éves lefutása jelentősen változhat, amiről nekünk nincs információnk. A változások azért lehetnek a tavalyi évekétől jelentősebben eltérőek, mivel az ország idén szinte teljes mértékben visszafizeti a 2008-as mentőcsomag IMF részét, márpedig annak a hitelnek a kamatozása lényegesen kedvezőbb.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!