5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem lesz jövőre választási költségvetés és a hiány idén és 2014-ben is a 3 százalékos küszöb alatt lesz.

A korábbi 0,5 százalékos zsugorodási várakozásokkal szemben idén stagnálni fog a magyar gazdaság a Raiffeisen Stratégia 2013 második negyedévi kiadványa szerint. Az osztrák bank magyar elemzői mai sajtótájékoztatójukon elmondták, a várakozások pozitív elmozdulását alapvetően három tényező tette lehetővé. Ezek közül a legfontosabb egy átlagos mezőgazdasági év lenne, hiszen az agrárium a tavalyi évi visszaesésből 0,8 százalékkal vette ki részét, így ha idén "csak" egy "normális" év jön, akkor az már önmagában 0,5 százalékos növekedést eredményezhet. Emellett a feldolgozóipar teljesítménye és a lakossági fogyasztás is megindulhat felfele.

Török Zoltán elmondta, a feldolgozóiparban egyszázalékos növekedést várnak. A Nokia, az Elcotec, a Flextronic termelésének tavalyi leállása, illetve csökkenése lassan kikerülnek a bázisból, így az autóipari felfutással párhuzamosan összességében pozitívan tud a gazdaság teljesítményéhez hozzájárulni. A feldolgozóiparon belüli változásokat jól szemlélteti, hogy az elektronikai ágazat a korábbi 20 százalékos arányról 15-re csökkent, míg az autóipar a zászlóshajó lett (lásd: Így iparkodott hazánk az Orbán-kormány alatt)

Emellett a lakossági fogyasztás is lendületet vehet nagy valószínűség szerint a második félévben, de akár már a második negyedévben is megtörténhet a fordulat. Ennek alapja a reáljövedelmek két százalékos növekedése lehet, amit a 2,3 százalékos átlagos idei évi infláció tesz majd lehetővé. Persze ahhoz, hogy a többletjövedelem a fogyasztási oldalon is megjelenjen bizalomra van szükség, amit a lakossági bizalmi indexek már valamelyest tükröznek is. (lásd: Orbánéknak könnyebb lesz - mostantól egyre optimistábban vagyunk)

Az mfor.hu kérdésére Török Zoltán elmondta, hogy az MNB hitelezési programjának pozitív hatásával nem számoltak, mert egyelőre a részletek még nem ismertek. De az MNB két év alatt jelzett 0,7 százalékpontos GDP-növekedési plusza a legoptimistább verzió lehet.

A Raiffeisen bár hivatalosan jelenleg nulla százalékos növekedést vár, az elemzők szerint ez inkább felfele módosulhat az év során.

3,75 százalékos lesz az MNB-kamat

A Raiffeisen a június eleji további rezsicsökkentéssel 2,3 százalékos átlagos inflációt vár 2013-ra. Ez pedig azt jelenti, hogy a 2001-től bevezetett MNB inflációkövető politika első ízben lehet sikeres, sőt túl is lő a célon, hiszen nem csak idén, de jövőre is 3 százalék alatti pénzromlás várható. A tartósan alacsony szint az inflációs várakozásokat is csillapítja, így esély van rá, hogy Magyarország elérje az árstabilitás állapotát.

Az alacsony inflációs várakozásoknak köszönhetően az idei évben  3,75 százalékra csökkenhet a jegybanki alapkamat. Ehhez a második negyedévben havi 25 bázispontos vágásra van szükség, majd a Raiffeisen szerint a harmadik és a negyedik negyedévben is lesz egy-egy 25 bázispontos vágás.

Mivel a magyar gazdaság sérülékenysége jelentősen csökkent, így a 3,75 százalékos alapkamat nem fogja gyengíteni a forintot és a bank a második félévre tartósan 300 alatti eurót vár.

Az mfor.hu kérdésére Török Zoltán elmondta, ha az MNB valóban meg tudja valósítani azt az elképzelését, hogy a kéthetes kötvényeket a márciusban bejelentett növekedési programjának megfelelően csökkenti, akkor a konvergencia programban jelzett 100 milliárdos jegybanki eredményjavulás megvalósulhat. De nagyon sok a ha.

Európa szenved, az USA zökken

Keszeg Ádám elemző szerint az év elején Európában megfigyelhető fellendülés márciusra és áprilisra teljesen leállt, így a kontinens gazdasága továbbra is recessziós szinten ragadt. Ebben a félévben a térség GDP-je  0,1-0,2 százalékkal csökkenhetett, a második három hónapban stagnálni fog, és a növekedési fordulat csak a második félévben jöhet el. Ez pedig szükségessé teszi a monetáris lazítást. A kamatvágások igazából már nem nagyon tudnak pluszt adni, hiszen az eurózónán kívül csak Svájcban alacsonyabbak a bankközi kamatok. Emiatt szükséges lesz az európai jegybanknak is unortodox lépéseket megtenni. A Raiffeisen szerint olyan mennyiségi lazítás jöhet, amelyek az alacsony kamatokat el fogják juttatni a perifériára, azon belül is a kisvállalkozásokhoz, mivel ezek a cégek jelentősebb szerepet játszanak az ottani gazdaságokban, mint az európai magországokban.

Keszeg szerint a szlovén bankmentés közel sem fog olyan felfordulást okozni, mint a ciprusi. A szlovén bankok ugyanis nem nőttek akkorára, mint a ciprusiak, a szlovén államadósság a GDP 50 százaléka, és az ország hitelminősítési besorolása is befektetésre ajánlott, így olcsóbban kap forrásokat. Ezek a tényezők pedig lehetővé teszik, hogy Szlovénia önállóan orvosolja bankrendszere problémáit, amelyet a GDP 20 százalékára rugó, 7 milliárd eurónyi rossz hitel okoz.

USA

Blahó Levente szerint az Egyesült Államokban egyelőre rövid távon megoldódtak a költségvetési problémák. Ugyanakkor az utóbbi években megfigyelhető tavaszi megtorpanás idén is látható a makroadatokban, emiatt a FED mennyiségi lazítási programja a harmadik negyedévben is érvényben marad. Ha az amerikai gazdaság a tavaszi bukkanón átjutna, akkor a negyedik negyedévben jöhetnek monetáris lépések, de ezek is inkább csak 2014-ben.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!