5p

Az mfor.hu év végi sorozatában a 2012-es év kiemelkedő eseményeit eleveníti fel. Másodikként a rekordösszegű megszorítást tartalmazó gazdasági csomagok kerülnek terítékre.

2012-ben a kormány egyik legfontosabb feladatának a költségvetési hiánycél tartósan 3 százalék alatt tartását tűzte ki célul, melyet úgy tűnik, sikerült is megvalósítani. Bár csak másodjára, de mégis sikerült olyan csomagot összeállítani, mely - elméletileg megszorítások nélkül - elvezet a célhoz. A nagy igyekvés érthető, hiszen ha nem teljesíti hazánk az EU előírását, és nem kerülünk ki a túlzott deficiteljárás alól, akkor megvonják az uniós forrásokat, ami garantálná a recessziót a magyar gazdaságban.

Három a Matolcsy-csomag

Az év utolsó negyedéve nagyrészt Matolcsy György csomagjairól szólt. Mint ismert, októberi 5-ig kapott haladékot Magyarországot, hogy előálljon egy olyan intézkedéssorozattal, mely jövőre is biztosítja a költségvetés 3 százalék alatti hiányát. Határidőre el is készült a csomag, melynek egyes elemei már a bejelentés előtt kiszivárogtak a sajtón keresztül, így túlságosan nagy meglepetést mondhatni nem okoztak.

Az első csomag 397 milliárd forintos megszorítás tartalmazott 2013-ra. Alapvetően a piac optimistán fogadta a csomag részleteit, ám a jó hangulat legfőképpen a jegybankra tervezett pénzügyi tranzakciós illeték visszavonásának volt köszönhető.

A gond csak az volt, hogy már a csomag bejelentése előtt hetekkel egyes elemzők azt fejtegették, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv 300 milliárd forintos forrásigénye miatt is legalább 500 milliárd forintos lyuk tátong a jövő évi büdzsében. Ezek után nem volt nehéz összerakni azt, hogy az első csomag kevés lesz. És nemcsak a hazai elemzők szemében tűnt kevésnek a közel 400 milliárd forintos csomag, de az EU sem találta elégségesnek. Matolcsy György a második csomagot ismertető sajtótájékoztatóján elárulta, hogy megkapták a hivatalos jelzést Brüsszelből, és úgy vélik, 3,7-3,9 százalék lesz a jövő évi hiány a korábban bejelentett intézkedések ellenére is. Ez pedig azt jelenti, hogy még mindig 300-400 milliárdot vár az Európai Bizottság hazánktól.

Október 17-én így bemutatásra került a második Matolcsy-csomag, mely az elsőhöz képest pont ellentétes véleményeket váltott ki a szakemberekből: míg azt kevesellték, ennek a méretét már túlzónak találták. Hét lépésben újabb 367 milliárd forinttal toldotta meg a kormány a jövő évi költségvetést.  A második csomag viszont már nagyobb visszhangot váltott ki, hiszen az egyik lépés szerint a bankadó a duplájára emelkedik. Ezzel egyébként a 2011 év végén, a bankokkal kötött szerződést is felrúgta Matolcsy, annak egyik pontja ugyanis a bankadó jövő évi feleződéséről, majd a 2014-től történő teljes kivezetéséről szólt. Nem titkoltan ennek hatására Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke is felajánlotta a lemondását, ha a bejelentett, bankokat sújtó részből törvény lesz. Mint később kiderült, ígéretéhez tartotta magát, és november 13-án lemondott a tisztségéről.

Sőt, ezek után már a Nemzetközi Valutaalap is megszólalt. A szervezet magyarországi képviselője, Iryna Ivaschenko a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: az intézkedések szembemennek a szervezet ajánlásaival, emellett a kiegyensúlyozott konszolidáció helyett ad hoc jellegű intézkedéseken alapul a kiigazítás.

November hetedikén aztán mindenki számára ismertté vált az Európai Bizottság egyes országokra vonatkozó jelentése, melyből megtudtuk, hogy a kormánynak sikerült elérnie a célját. Az Unió által is elismerten 3 százalék alatt lehet a jövő évi költségvetési hiány, DE... 2014-re ismét 3,5 százalékot prognosztizálnak. A hazai kormánytagok közül néhányan ezt megalapozatlan jóslásnak titulálták, mégis úgy tűnik, hogy komolyan vették, hiszen 9 nappal később jött a harmadik, és egyben utolsó "már csak" 90 milliárd forintos értékű Matolcsy-csomag, melynek legfőbb eleme, hogy 2013-as szinten a bankadó örök marad. Ugyanakkor háromkulcsos lesz a társasági adó, központi bevétel lesz a közműadó, és emelkedik az energiacégek adója is.

A Matolcsy-csomagok történetére végül november 20-án került pont, hiszen az Országgyűlés ekkor elfogadta a kiigazító lépéseket.  

Egy pozitív "csomag"

Bár nem a szó eddig használt értelmében vett csomagról van szó, mégis érdemes megemlékezni a jövő évi büdzsén hatalmas lyukat ütő, ámde pozitív intézkedéseket tartalmazó intézkedéssorozatról. A munkahelyvédelmi akciótervet a költségvetési júniusi elfogadását követően pár nappal jelentette be a kormány, melynek forrásigénye 300 milliárd forint, amivel nem számoltak a büdzsében. A lényege a foglalkoztatás növelése, a munkahelyek megtartása, a kisvállalkozók adminisztrációs terheinek egyszerűsítése, illetve az adórendszer átalakítása. Az egyes foglalkoztatási csoportok után érvényesíthető adókedvezmények mellett ennek köszönhető a kisvállalati adó (kiva) és a kisadózók tételes adója (kata) is.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!