Felemás adatok érkeztek Brüsszelből
Az Európai Bizottság pénteki közzététele szerint az idei évben 3 százalékos lehet a magyar költségvetési deficit, jövőre pedig 3,3 százalékos mínuszra növekedhet ez az érték. Ez pedig azt jelenti, hogy közel sem egyértelmű a túlzott deficiteljárás megszüntetése hazánk ellen.
Az indoklás szerint az átmeneti bevételek kivezetése, a bevételcsökkenést okozó ösztönző intézkedések és a magasabb kamatkiadások eredményezik ezt a hiányt. (Ezzel kapcsolatban az mfor.hu is készített egy elemzést, mely szerint a kamatkiadások 100 milliárd forintos pozitív "lyukat" jelentenek az idei büdzsében, vagyis ez pozitív kockázat számításaink szerint). A jövőre pedig a növekvő hiányban a közoktatási szféra tervezett béremelése, a munkahelyvédelmi program pénzügyi hatása, és a központi beruházások és a fogyasztás növekedése tükröződik majd. Mindemellett az Európai Bizottság számol azzal, hogy jövőre nem lesz szükség a jegybanki veszteség költségvetésből történő ellentételezésére az MNB Növekedési Hitel Programjának köszönhetően.
A prognózis szerint a strukturális hiány ismét emelkedni fog idén és 2014-ben is a GDP közel fél, illetve 0,75 százalékával egyenértékben. Ennek megfelelően az államadósság csak lassan csökkenhet. A tavalyi 79,2 százalékról idén 79,7-re emelkedik, majd csak 2014-ben mérséklődik 78,9 százalékra. Ezen a téren is rontotta várakozásait a bizottság.
Brüsszel javított ugyanakkor a növekedési prognózison, hiszen míg februárban még 0,1 százalékos visszaesést jeleztek az idei évre, most már 0,2 százalékos GDP-növekedést várnak, ami jövőre 1,4 százalékra emelkedhet.
Infláció terén is csökkentettek a várakozásokon, hiszen az idei korábbi 3,6 százalékos prognózist 2,6 százalékra vitték lejjebb. 2014-ben Brüsszel szerint 3,1 százalékos lehet a pénzromlás üteme.
Rontottak viszont a munkanélküliségi várakozásaikon, hiszen míg pár hónapja még az idei évre 11,1 százalékot jeleztek előre, a friss dokumentumben 11,4 százalékos ráta szerepel, ami jövőre kismértékben még tovább emelkedik, 11,5 százalékra. Mindezt úgy, hogy a foglalkoztatottságban idén nem várnak változást 2012-höz képest, és 2014-ben is egy szerény 0,4 százalékos foglalkoztatásbővülésre számítanak a szakemberek.
Olli Rehn a gazdasági prognózis kapcsán tartott sajtótájékoztatóján kifejtette: a friss adatok alapján Romániának, Lettországnak és Litvániának van esélye kikerülni a túlzott deficiteljárás alól, mivel a következő években tartják a 3 százalék alatti hiánycélt. Magyarország esetében is megvan az esély, de a kormánynak újabb fiskális intézkedésekkel kell garantálnia, hogy 3 százalék alatt legyen a hiány.
Háttér
Az Európai Bizottság tavaszi gazdasági prognózisát a kormány konvergencia programjának benyújtása, megismerése után készíti el. Péntek délelőtt így rendkívül fontos számokra derülhet fény, hiszen ez alapján dől el, hogy júniusban megszüntetik-e a túlzott deficiteljárást hazánk ellen.
Mint ismert, a kormány annak ellenére, hogy februárban még Brüsszel 3,4 százalékos költségvetési hiányt prognosztizált elsősorban az e-útdíj és a pénztárgépek NAV-hoz történő bekötéséből származó bevételek figyelembe vétele nélkül, a konvergencia programban érdemi lépéseket nem fogalmazott meg. Ugyanakkor a növekedésből fakadó kockázatokat is láttak pár hónapja a bizottságnál.
A kormány továbbra is úgy véli az addig eltelt pár hónap alapján, hogy tartható lesz a hiánycél, és kikerülhetünk az eljárás alól. Ráadásul a tavalyi rendkívül alacsony, 1,9 százalékos hiány is segítheti az idei költségvetést. Az adat ugyanis arra enged következtetni, hogy a költségvetési folyamatok jó irányba viszik hazánk gazdálkodását e kulcsfontosságú szemszögből. Bár a konvergencia programban elismerték, hogy az idei büdzsé több kockázatot is rejteget, például a tranzakciós adóból származó bevételek elmaradhatnak az előzetesen várttól, ám erre és a többi negatív kockázatra is fedezetet nyújt a 400 milliárdos Országvédelmi Alap, plusz a pozitív kockázatok is javíthatják az egyenleget.
Székely Sarolta
mfor.hu