4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Bizottság sem idén, sem jövőre nem látja 3 százalék alattinak a költségvetési hiányunkat. Bár az idei adat még beleférhet, Brüsszel fiskális intézkedéseket vár tőlünk.

Felemás adatok érkeztek Brüsszelből

Az Európai Bizottság pénteki közzététele szerint az idei évben 3 százalékos lehet a magyar költségvetési deficit, jövőre pedig 3,3 százalékos mínuszra növekedhet ez az érték. Ez pedig azt jelenti, hogy közel sem egyértelmű a túlzott deficiteljárás megszüntetése hazánk ellen. 

Az indoklás szerint az átmeneti bevételek kivezetése, a bevételcsökkenést okozó ösztönző intézkedések és a magasabb kamatkiadások eredményezik ezt a hiányt. (Ezzel kapcsolatban az mfor.hu is készített egy elemzést, mely szerint a kamatkiadások 100 milliárd forintos pozitív "lyukat" jelentenek az idei büdzsében, vagyis ez pozitív kockázat számításaink szerint). A jövőre pedig a növekvő hiányban a közoktatási szféra tervezett béremelése, a munkahelyvédelmi program pénzügyi hatása, és a központi beruházások és a fogyasztás növekedése tükröződik majd. Mindemellett az Európai Bizottság számol azzal, hogy jövőre nem lesz szükség a jegybanki veszteség költségvetésből történő ellentételezésére az MNB Növekedési Hitel Programjának köszönhetően. 

A prognózis szerint a strukturális hiány ismét emelkedni fog idén és 2014-ben is a GDP közel fél, illetve 0,75 százalékával egyenértékben. Ennek megfelelően az államadósság csak lassan csökkenhet. A tavalyi 79,2 százalékról idén 79,7-re emelkedik, majd csak 2014-ben mérséklődik 78,9 százalékra. Ezen a téren is rontotta várakozásait a bizottság. 

Brüsszel javított ugyanakkor a növekedési prognózison, hiszen míg februárban még 0,1 százalékos visszaesést jeleztek az idei évre, most már 0,2 százalékos GDP-növekedést várnak, ami jövőre 1,4 százalékra emelkedhet. 

Infláció terén is csökkentettek a várakozásokon, hiszen az idei korábbi 3,6 százalékos prognózist 2,6 százalékra vitték lejjebb. 2014-ben Brüsszel szerint 3,1 százalékos lehet a pénzromlás üteme.

Rontottak viszont a munkanélküliségi várakozásaikon, hiszen míg pár hónapja még az idei évre 11,1 százalékot jeleztek előre, a friss dokumentumben 11,4 százalékos ráta szerepel, ami jövőre kismértékben még tovább emelkedik, 11,5 százalékra.  Mindezt úgy, hogy a foglalkoztatottságban idén nem várnak változást 2012-höz képest, és 2014-ben is egy szerény 0,4 százalékos foglalkoztatásbővülésre számítanak a szakemberek. 

Olli Rehn a gazdasági prognózis kapcsán tartott sajtótájékoztatóján kifejtette: a  friss adatok alapján Romániának, Lettországnak és Litvániának van esélye kikerülni a túlzott deficiteljárás alól, mivel a következő években tartják a 3 százalék alatti hiánycélt. Magyarország esetében is megvan az esély, de a kormánynak újabb fiskális intézkedésekkel kell garantálnia, hogy 3 százalék alatt legyen a hiány. 

Háttér

Az Európai Bizottság tavaszi gazdasági prognózisát a kormány konvergencia programjának benyújtása, megismerése után készíti el. Péntek délelőtt így rendkívül fontos számokra derülhet fény, hiszen ez alapján dől el, hogy júniusban megszüntetik-e a túlzott deficiteljárást hazánk ellen.

Mint ismert, a kormány annak ellenére, hogy februárban még Brüsszel 3,4 százalékos költségvetési hiányt prognosztizált elsősorban az e-útdíj és a pénztárgépek NAV-hoz történő bekötéséből származó bevételek figyelembe vétele nélkül, a konvergencia programban érdemi lépéseket nem fogalmazott meg. Ugyanakkor a növekedésből fakadó kockázatokat is láttak pár hónapja a bizottságnál.

A kormány továbbra is úgy véli az addig eltelt pár hónap alapján, hogy tartható lesz a hiánycél, és kikerülhetünk az eljárás alól. Ráadásul a tavalyi rendkívül alacsony, 1,9 százalékos hiány is segítheti az idei költségvetést. Az adat ugyanis arra enged következtetni, hogy a költségvetési folyamatok jó irányba viszik hazánk gazdálkodását e kulcsfontosságú szemszögből. Bár a konvergencia programban elismerték, hogy az idei büdzsé több kockázatot is rejteget, például a tranzakciós adóból származó bevételek elmaradhatnak az előzetesen várttól, ám erre és a többi negatív kockázatra is fedezetet nyújt a 400 milliárdos Országvédelmi Alap, plusz a pozitív kockázatok is javíthatják az egyenleget.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!