2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Románia 1,5 milliárd dollár értékben bocsátott ki tízéves kötvényt a nemzetközi tőkepiacon csütörtökön, a magyar kibocsátásnál alacsonyabb hozammal - értesült a Bloomberg hírügynökség egy, a nevét elhallgatni kérő forrástól.

A hírügynökség birtokába jutott "nem publikus" információ szerint Románia 4,5 százalékos hozammal bocsátott ki tízéves futamidejű kötvényt. A magyar tízéves kötvény a Bloomberg adatai szerint 5,4 százalékos hozammal kelt el. (A két ország CDS-felárai közötti különbség 85 bázispontos különbséget indokol.) Románia a kibocsátás szervezésével a Barclays, a BNP Paribas SA, Citigroup és a HSBC pénzintézetet bízta meg.

A Financial Times online kiadása az IFR pénzügyi adatszolgáltatóra hivatkozva a román kibocsátásról azt írja, hogy  4,625 százalékos hozammal hirdették meg, és 7,5 milliárd dollárnyi ajánlat érkezett. A Financial Times szerint a befektetők a vártnál jobbnak bizonyult negyedik negyedévi román GDP-növekedési adatokat "jutalmazták" a viszonylag alacsony hozammal. A Financial Times értesülése szerint csütörtökön Szerbia is dollárkötvénnyel jelent meg a piacon: a szintén másfél milliárd dollárnyi hétéves lejáratú kötvény 5,15 százalékos hozammal kelt el.

Románia a csütörtöki kötvénykibocsátással idei 2,5 milliárd eurós (3,3 milliárd dollár) devizatörlesztési szükségleteinek közel felét teremtette elő. "A közvetlenül a magyar kibocsátást követő román kibocsátás eredménye is mutatja, mennyire nagy az éhség a piacon a magas hozamú európai papírok iránt" - mondta Nicholas Spiro, a londoni Spiro Sovereign Strategy Ltd. ügyvezető igazgatója.

A román pénzügyminisztérium szerdán tette közzé szándékát a kormány hivatalos közlönyének weboldalán 500 millió-1,5 milliárd dollár szuverén kötvény kibocsátására. Korábban Románia 2012 februárjában bocsátott ki dollárkötvényt 750 millió dollár értékben 2022-es lejárattal és 6,45 százalékos hozammal. Ugyanez a kötvény most csütörtökön 4,20 százalékos hozammal forgott a másodpiacon a Bloomberg adatai szerint.

Románia szuverén besorolása a Moody's-nál Baa3, a Fitch-nél BBB-, és az S&P-nél BB+. A magyar besorolás a Moody's-nál Ba1, a Fitch-nél BB+ és az S&P-nél BB. Szerbia besorolása az S&P-nél BB-, a Fitch-nél pedig BB-. A Moody's Szerbiára nem adott ki besorolást.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!