3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába a bankok elszámoltatása és annak értelmében a folyósításkori kamatok, vagy kamatfelárak visszaállítása, a forintosítás miatt sok devizahitelesnek kell majd nagyobb kamatot fizetnie a forintosított hitele után, mint amit kezdetben a devizalapú hitelére számítottak fel a bankok. Vezettük fel szerdán a cikkünket, amit azonban némi jogászkodás után finomítanunk kellett. Lásd a lenti infoboxot!

Azon már hétfőn "kiakadtunk", hogy nem lesz kötelező a forintosítás minden devizahiteles számára, miután Trócsányi László igazságügyi miniszter múlt pénteken kijelentette, a kormány széles körű választási lehetőséget hagyott az ügyfeleknek. Így szabadon dönthetek a devizahitel megtartása mellett azok, akik devizában kapják fizetésüket, vagy 2020 december végéig lejár a szerződésük, de azok is, akik jen- vagy VIP-hitelesek.

Önmagában már ez kör is ép elég nagy ahhoz, hogy elborzadjunk: ha a devizahitelek ennyi kárt okoztak a magyar gazdaságnak az elmúlt években, akkor miért hagyunk ilyen sok hiteles számára szabad választási lehetőséget. De a kedden elfogadott törvény még ezen is túl megy.

A törvény szerint ugyanis akiknél a forintra váltás után esedékes induló kamat meghaladja az eredetileg számítható kamatot, felmentést kérhetnek a forintosítás alól. Szerdán még úgy számoltunk, hogy egészen sokan fognak rosszabbul jár a frankhitelesek közül, egészen pontosan mindazok, akik 2006 decembere előtt vagy 2008 november után vették fel a kölcsönt. Ugyanis például 2006 áprilisában a jegybanki adatok szerint 3,48 százalékon adták átlagosan a bankok a változó kamatozású vagy legfeljebb 1 éves kamatfixálású frankhiteleket. Ennek a hónapnak a végén a 3 havi frank Libor 1,34 százalékon állt, vagyis a kamatfelár 2,14 százalék volt. Ehhez ha hozzáadjuk a háromhavi forint bankközi kamatot (jelenleg 2,1 százalék), akkor 4,24 százalékos kamatot kapunk a forintosítás után. Ez pedig 76 bázisponttal magasabb a kezdeti frankkamatnál, vagyis a forintosítással a hiteles rosszabbul járna.

Viszont szerdán azt nem vettük figyelembe, hogy a törvény egyik pontja szerint - lásd a lenti infoboxot - ebben az esetben a kamatfelárat csökkenteni kell egészen az 1 százalékos minimálküszöbig, vagy addig, amíg el nem éri a kezdeti kamatot. 

Emiatt igen jelentős a különbség az érintett hiteleseket bemutató eredeti és a módosított (lásd az infobox alján szereplő) ábránk között mind a svájci frank, mind a jen alapú kölcsönök esetében.

Eredeti ábra:

(Jenhitelekkel kapcsolatos hivatalos adatok jelenleg nem érhetőek el sem az MNB, sem a kereskedelmi bankok részéről, az ábrához az mfor.hu olvasói által szerkesztőségünk részére elküldött adatokat használtuk.)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!