3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Bankszövetség egyelőre nem kommentálja Orbán Viktor bejelentését a kis- és középvállalkozások (kkv) devizahiteleinek átváltásáról. A Buda-Cash elemzője szerint a szándék logikus, de a megvalósítás kapcsán több dolog is kérdéses.

Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) fórumán jelentette be, hogy a kkv-szektornak is lehetővé tenné a kormány a devizahitelek forintkölcsönre váltását. Az év első felében olyan pénzügyi programokat kell kialakítani, amelyek lehetővé teszik, hogy a kkv-k elfogadható feltételek mellett válthassák át devizahitelüket - mondta. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének előzetes adatai szerint 2012 végén a kkv-k hitelállománya 3360 milliárd forint volt, amelynek csaknem egyharmada - 1014 milliárd forint - volt devizahitel.

A Magyar Bankszövetség kedden az MTI érdeklődésére azt közölte: egyelőre nem kíván nyilatkozni a miniszterelnöki bejelentéssel kapcsolatban.

Török Bálint, a Buda-Cash elemzője magát a szándékot logikusnak nevezte, de hozzátette, hogy a megvalósításnál súlyos kérdések merülnek fel, és egyelőre nem ismertek a részletek, csak találgatni lehet a megvalósításról. A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy - mivel vélhetően nagyobb állományt érint, mint a lakossági devizahiteleknél - a kkv-k hitelállományának átváltása még nagyobb hatással lehet az árfolyamokra, beleértve a forintot.

A sokat exportáló vállalatoknak érdemesebb devizában eladósodniuk, de azok a kkv-k, amelyek a hitel olcsósága miatt vettek fel devizahitelt, hajlandóak lennének átváltani azt - vélekedett. Török Bálint kifejtette, hogy mind a piaci, mind a nem piaci alapú átváltás több kérdést is felvet, főként azért, mert álláspontja szerint nemigen van olyan megoldás, amivel egyik szereplő sem szenved érdeksérelmet.

Az elemző elmondta: a piaci alapon nem érné meg lecserélni a devizahitelt, főként mert jelenleg gyengül a forint. Ha nem piaci alapon váltják forintra a hiteleket, akkor felmerül a kérdés, hogy ki állja ennek költségét. Török Bálint szerint itt felmerülhet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerepvállalása, vagy pedig az, hogy a jegybank megosztva állja a költségeket a finanszírozó bankokkal. A felvételkori árfolyamon történő átváltásnak több 100 milliárd forintos költsége lehet, amelyet az államháztartás nem tud vállalni, így maradnak az MNB tartalékai vagy a bankok.

Török Bálint szerint néhány hónapon belül nehéz részletesen kidolgozni és le is bonyolítani az átváltást, és figyelembe kell venni azt is, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta a lakossági hitelek átváltása kapcsán, hogy egyeztetni szeretne a bankszektorral a megoldásról. Az átváltás költségeinek a bankokra átterhelése már csak ezért sem lenne logikus Török Bálint szerint, és nem kézenfekvő abból a szempontból sem, hogy a cél a hitelezés felfuttatása Magyarországon. A szakértő szerint felmerülhet az állami finanszírozás is, amely az állami bankrendszeren keresztül valósulna meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!