3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A távközlési szolgáltató cégeket sújtó, tavaly októberben bevezetett különadó eltörlésére szólította fel Magyarországot csütörtökön az Európai Bizottság. A magyar kormány szerint ugyanakkor nincs ok változtatásra a távközlési cégek nyereségalapú adójával kapcsolatban. A brüsszeli bejelentésre szárnyal a Telekom.

Az uniós végrehajtó testület megítélése szerint ez az adó ellentétes a távközlési szektorra vonatkozó EU-jogszabályokkal, mert a szóban forgó adóból származó bevételeket a központi költségvetés használja fel, tehát nem arra fordítják, hogy azokból a  távközlési szektor szabályozásának külön költségeit fedezzék.

A brüsszeli állásfoglalás szerint ráadásul Magyarország azon kötelezettségének teljesítését is elmulasztotta, hogy az érdekelt felekkel megfelelő módon konzultáljon a távközlési szolgáltatókat sújtó terhek megváltoztatásáról. 

Szijjártó Péter szerint azonban nincs ok a változtatásra, hiszen a közös teherviselés és az abban való arányos részvétel európai érték. A többek között a távközlési cégek nyereségalapú adójának kivetése azt a célt szolgálta, hogy ezek a vállalatok is megkapják a közteherviselésben való arányos részvétel lehetőségét. Ha pedig szükséges, a magyar kabinet vállalja az erről szóló vitát az Európai Bíróság előtt is.

Lehet, hogy rossz húzás volt

Még tavaly ősszel jelentett be a kormány, hogy a bankadó mellett más ágazatokra is kivetik a különadót, ami többek között a telekommunikációs cégeket is érintette. A vállalatok képviselői már akkor is előre jelezték az adóval később problémák lehetnek, ráadásul vissza fogja fogni a beruházásokat is. A kormány ennek ellenére kitartott amellett, hogy a különadó összhangban van az uniós előírásokkal. A telekommunikációs különadót az eredeti elképzelések szerint 2012-ig fizették volna - a 2013-2014-es évre vonatkozó megtartásáról még folyt a vita -, és évente 61 milliárd forint folyik be belőle az államkasszába. A Magyar Telekom eddig 27 milliárd forintot fizetett be az államkasszába, melynek visszaszerzéséért jó esélyekkel indulhatna, bár a procedúra akár több évig is eltarthatna.

A brüsszeli határozat nyomán így akár az is megtörténhet, hogy a kormánynak az eddig befolyt adóösszeget vissza kell fizetni a cégek részére, plusz büntetés és kamatok megfizetésére is kötelezhetik a kormányt. Így újabb milliárdokat kellene pótolni a jövő évi költségvetésben. 

A brüsszeli bejelentésre 505 forintig ugrott meg erős forgalomban a Magyar Telekom jegyzése. Igaz, azóta valamennyit korrigált az árfolyam, 14 óra magasságában 494 forinton áll.

mfor.hu/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!