133 milliárddal nőtt a lakosság devizahitele
A Magyar Nemzeti Bank csütörtök reggel megjelent statisztikája szerint a háztartások devizahitel-állomány a november végi 3948,1 milliárd forintról 4054 milliárdra emelkedett. A megugrás döntő részben a gyenge forintárfolyammal magyarázható, hiszen az átértékelés és egyéb változás önmagában 133,5 milliárddal növelte a hitelállományt. November végén egy euró még 280,3 forintot ért a bankközi piacon, míg december végén már 291,3 forintot. Ezt csak némileg tudta mérsékelni a 27,6 milliárd forintos törlesztés.
2012 folyamán egyébként a lakosság devizahitel-állománya az év eleji végtörlesztés eredőjeként közel 1500 milliárd forinttal mérséklődött - 2011 december végén még 5500 milliárd forintról adott számot a jegybank statisztikája.
A vállalatoké 131 milliárddal
Hasonló a helyzet a vállalatok devizahitel-állományával is, melynek december végi értéke 3816 milliárd forint volt az egy hónappal korábbi 3693,1 milliárd után. Az árfolyamváltozás 131,5 milliárd forinttal növelte a tartozás nagyságát, ami mellett kicsivel több mint 8 milliárd forintot törlesztettek az év utolsó hónapjában. A vállalatoknál egy év alatt egyébként a háztartási állományváltozásnál kisebb mértékben zsugorodott az devizahitelek összértéke: "csak" 800 milliárddal. Értelemszerűen azért csak ennyivel, mert a cégek számára nem volt elérhető a végtörlesztés lehetősége.
100 milliárdot helyeztünk el betétekben
Ami viszont a hiteleknél is érdekesebb, az a betétállomány alakulása. 2012-ben ugyanis az állam is intenzíven megjelent szereplőként a betétgyűjtésben forint, és év végén már euró alapon is. Mindkét esetben az államkötvény mögött a kereskedelmi bankok által kínált termékeknél kedvezőbb konstrukció található a lakosság számára. Így tehát érdekes, hogy a forintbetétek állománya egy hónap alatt 100 milliárd forinttal 6640 milliárdra emelkedett. Egy év alatt azonban még a forint és a devizabetéteknél is csökkenést mutatnak az adatok. A kereskedelmi bankoknál lévő lakosság betétállományára ugyanis még a végtörlesztés is hatott, hiszen többen a megtakarításaikat is bevonták a hitelek törlesztésébe.
Így a forintbetét állománya az egy évvel korábbi állapotnál közel 60 milliárddal alacsonyabb volt decemberben. A devizabetéteknél pedig 28 milliárd forintos csökkenés volt egy év alatt az állományban.
A nem pénzügyi vállalatok betétállománya az átértékelődés és az egyéb volumenváltozás hatásától eltekintve 55,5 milliárd forinttal csökkent; a forintbetétek esetében 156,7 milliárd forint nettó betételhelyezésre, míg a devizabetéteknél 212,3 milliárd forint nettó betétkivonásra került sor - derül ki a jegybank statisztikájából.
Székely Sarolta
mfor.hu