3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Óriási összegeket költenek világszerte kábítószerre és prostitúcióra, amely nem jelenik meg a hivatalos adatokban. A brit és az olasz statisztikusok most megpróbálják ezeket számba venni, és a GDP-adatokat ezekkel javítani.

Csütörtökön jelentette be a brit statisztikai hivatal, hogy becslésük szerint évente 10 milliárd font (ez mintegy 3750 milliárd forint) illegális jövedelem keletkezik a kábítószer-kereskedelem és prostitúció folytán. Az összeg még a brit gazdaság méretéhez képest is óriási, hiszen az ország teljes gazdasági termelésének 0,7 százalékát teszi ki, ez pedig túl nagy ahhoz, hogy hagyják „elveszni”. A gazdasági teljesítményt mérő GDP-adatban így a jövőben szerepeltetni fogják ezt a becslést is.

Az illegális jövedelmek számbavétele és ezek szerepeltetése a statisztikákban egyébként nem újkeletű kérdés, az uniós harmonizáció kapcsán került ismét előtérbe. Hollandia ugyanis - mivel itt mind a prostitúció, mind a könnyű drogok egy része legális – szerepelteti a GDP-statisztikákban ezeket a jövedelmeket, ami az összehasonlíthatóságot érthetően torzítja. Értelemszerűen a statisztikák kozmetikázására, még ha ez a választópolgárok számára nem is érezhető, fogékony minden kormány, így az Egyesült Királyság is ezért döntött az illegális jövedelmek számbavételéről.

A kábítószerekből, illetve a prostitúcióból származó jövedelmek figyelembevétele ugyanakkor korántsem könnyű, hiszen azt elsősorban rendőrségi adatokból, másodsorban statisztikai módszerekkel igyekeznek megbecsülni. Nem meglepő módon azonban az illegális tevékenységeket űzők nem szívesen válaszolnak ilyen kérdőívekre, ahogy a bűnügyi statisztikák is csak nagyon durva becslést adnak ezeknek az üzletágaknak a bevételeire.

A brithez hasonló döntés született Olaszországban a múlt héten, ahol talán még nagyobb lehet a jelentősége a statisztikák módosításának. Mindenki által közismert, hogy az olasz maffia kiterjedt mérete miatt arányaiban nagyobb összegeket mozgatnak, mint a brit bűnözők. Az illegális pénzek számbavétele pedig nem csak az évek óta stagnáló olasz gazdaság számait javítják, de a kormány számára is nagyobb mozgásteret engednének. A megnövekedett GDP ugyanis változatlan arányú államháztartási hiányt feltételezve több euró elköltését biztosítja a kormánynak. Illetve megfordítva a kérdést, a hiány leszorítása kisebb erőfeszítést, kevesebb megszorítást igényel.

Korábban egyébként több más ország is betette a gazdasági adataiba az ilyen jellegű pénzeket, hiszen Ausztria, Észtország, Finnország, Svédország, Szlovénia és Norvégia is összegzi az illegális jövedelmeket.

Érdekesség, hogy a sokszor meglehetősen hipokritának tartott Egyesült Államokban is van olyan állam, amelynek gazdasági teljesítményét a prostitúció növeli. Nevada államban, ahol a kaszinók fővárosa Las Vegas is található, legálisan nyújtható szexuális szolgáltatás, így az ottani statisztikák tartalmazzák ezt. Colorado és Washington államok pedig - ahol a közelmúltban legalizálták a marihuána fogyasztást - vélhetőleg jelentős növekedést fognak kimutatni, ugyanakkor a statisztikusok egyelőre még nem döntöttek arról, hogy a mezőgazdasági termelést, vagy a kiskereskedelmet növelje a drogok árusításából származó jövedelem.

Ami Magyarországot illeti, bár nem büszkélkedünk vele, de 2006 óta szerepelnek illegális jövedelmek a gazdasági mutatóinkban. A KSH által 2006 őszén újraszámolt GDP-adat előtt a hazai drogkereskedelem és prostitúció forgalmát mintegy 218 milliárd forintra becsülték, ami arányaiban a brit adathoz hasonló.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!