3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar külpolitika új feladata a magyar gazdasági érdekek érvényesítése lesz a kialakuló új világrendben - jelentette ki Szijjártó Péter csütörtökön Nyíregyházán.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az 52. Közgazdász-vándorgyűlésen megtartott előadásában kifejtette, hogy a hazai külpolitika fókusza - a minden esetben kötelezően elvégzendő klasszikus diplomáciai feladatok mellett - a gazdasági érdekek fokozott képviseletére helyeződik át és vállalati szintig kiterjed.

"Új világrend született, vagy van kialakulóban, (...) mi a győztesek közé szeretnénk tartozni", egyre élesebb regionális versenyben kell sikeresnek lennünk - tette hozzá Szijjártó Péter.  Az államtitkár szavai szerint a magyar külpolitikai-külgazdasági tevékenység három fő célkitűzése, hogy Európában Magyarországon legyen a legmagasabb az ipar hozzájárulása és az export aránya a nemzetgazdasági teljesítményben, illetve a közép-európai országok közül itt legyen a legmagasabb az egy főre jutó külföldi közvetlen működőtőke.

Az államtitkár előadásában hangsúlyozta: Magyarország nem áll rosszul ezeknek a mutatóknak a tekintetében, több prioritásban a második-harmadik helyen áll Európában. Ebből világosan adódnak az új magyar külgazdaság és külpolitika feladatai - folytatta Szijjártó Péter -, azaz az exportnövelés érdekében új külpiaci lehetőségeket, munkahelyteremtő beruházásokat kell szerezni és bevonzani, valamint hozzá kell segíteni a magyar vállalatokat a sikeres külföldi megjelenéshez.

Mivel a magyar gazdaság egy rendkívül nyitott gazdaság, ezért az exportteljesítmény döntő mértékben határozza meg az egész nemzetgazdasági teljesítményt - mondta az államtitkár. Hozzátette: tavaly 6 százalékkal bővült a magyar export, mely így meghaladta a 108 milliárd dollárt, az Európai Unióba 4,7, az unión kívülre pedig 7,1 százalékkal növekedett a kivitel.


2014 első felében a külkereskedelmi mérleg aktívuma 3,3 milliárd euró volt, ami 187 millió euróval több, mint a tavalyi év hasonló időszakában - közölte az államtitkár. Szavai szerint további előrelépéshez a magyar külgazdaság szerkezetét a kivitel iránya és az exportban résztvevők szempontjából "két lábra kell állítani".

A cél az, hogy növekedjen a magyar kis- és közepes vállalkozások aránya az exportban - mondta Szijjártó, megjegyezve, a szektor foglalkoztatja a hazai munkavállalók háromnegyedét, miközben az exportteljesítményből mindössze 15-16 százalékkal veszik ki a részüket.

A keleti nyitás politikájával kapcsolatban az államtitkár úgy fogalmazott, ez fontos eszköz Magyarország pozíciójának megtartása és erősítése szempontjából a keleti piacokon. Elmondta, a kormány azt szeretné elérni, hogy 2018-ra a teljes magyar export egyharmada az Európai Unión kívülre irányuljon. "Mi úgy szeretnénk növelni az unióba és az amerikai térségbe irányuló exportunkat, hogy annál még nagyobb arányban tudjuk növelni a keleti irányú kivitelünket is" - fogalmazott Szijjártó Péter.

Az államtitkár előadásában szólt a Nemzeti Befektetési Ügynökség eddig végzett munkájáról, valamint a kormány által kötött stratégiai megállapodásokról. Utóbbival kapcsolatban kiemelte, eddig 49 ilyen megállapodást kötöttek különböző cégekkel, több társasággal pedig jelenleg is tárgyalnak.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!