3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly év végéhez képest eddig még soha - legalább is 2010 óta - nem látott mértékben drágult az egyik közlekedési szolgáltatás. Igaz, a mindennapokban ritkábban használt eszközről van szó.

2013 decemberéhez képest 63 százalékkal kerül többe a légiközlekedés itthon augusztusban, ami 2010 óta nem látott mértékű drágulást jelent - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal részletes inflációs adatsoraiból. Nem sokkal másabb a helyzet akkor sem, ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy egy év alatt, illetve júliushoz képest mely termék/szolgáltatás ára emelkedett a legnagyobb mértékben.

Az adatokból összeállított rangsorokban ugyanis ezekben az esetekben is a légiközlekedés viszi a prímet. Tavaly augusztushoz mérten ugyanis 25, idén júliushoz viszonyítva pedig 18,8 százalékkal többet kell fizetni, ha repülővel utaznánk. Utóbbi ráadásul kisebb történelmi rekordnak is számít, hiszen utoljára egy hónap alatt 2012 decemberében drágult ilyen mértékben a légiközlekedés - akkor 19,5 százalékos volt az áremelkedés mértéke.

A havi szintű növekedésnek egyébként részben szezonális okai is vannak, hiszen a nyár közeledtével, illetve a nyári hónapokban a nyaralások, szabadságok miatt logikus lépésnek tekinthető az árak bizonyos fokú emelkedése. És ebből fakadóan az előző év decemberéhez képest bekövetkezett nagyarányú változás sem meglepő folyamat, idén viszont "úgy értek össze a szálak", hogy azok ilyen rekordnak számító eredményeket szültek.

Havi szinten a zöldség és a motor lett sokkal olcsóbb

A légiközlekedés mellett egyébként idén júliushoz viszonyítva "érezhetően többet" kell fizetnünk a közlekedési és szállítási szolgáltatásokért és a szervezett társasutazásokért is, sorrendben 4,7 és 4,1 százalékkal. A KSH által közölt egyéb termékek és szolgáltatások döntő többségében azonban jellemzően 0 százalék körüli, minimális árváltozások mutatkoztak. A rangsorunk legvégén a zöldségfélék állnak 11,7 százalékos havi szintű áreséssel, ami előtt 4,8 százalékos mínusszal a motorkerékpár szerepel.

Összesítve egy hónap alatt átlagosan 0,2 százalékkal mérséklődtek a fogyasztói árak a statisztikai hivatal közlése alapján. Előző év azonos időszakához képest pedig 0,2 százalékos áremelkedést regisztráltak. Ehhez a légiközlekedés mellett a dohányáruk a 16,9 százalékos drágulásukkal és a középfokú oktatás 15,5 százalékos áremelkedéssel járult hozzá leginkább. Ezek hatását éves bázison "természetesen" a rezsicsökkentések által érintett termékek tudták ellensúlyozni, viszont kormányzati beavatkozás nélkül is 9,5 százalékkal olcsóbban tudtunk idén augusztusban fényképészeti, filmfelvevő termékekhez jutni, a bor, illetve a telefon és faxberendezések ára pedig 8,9 százalékkal mérséklődtek.

A hatósági döntésektől, nem piaci eredetű hatásoktól megtisztított maginfláció egyébként a júliusi állapothoz képest enyhén mérséklődött. Akkor 2,6 százalékos maginflációt közölt a KSH előző év azonos időszaki bázion, augusztusra viszont 2,5 százalékot. A havi szintű változás 0,2 százalékos emelkedés volt. A nyugdíjas-árindex havi és éves bázison is egyaránt 0,2 százalékkal mérséklődött.


mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!