4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kalkulációnk alapján a tranzakciós illetékből a jelenlegi bevételi szint mellett mindössze 150 milliárdhoz közeli összeg folyhat be idén az előirányzott 301 helyett. A nemzetgazdasági tárca szerint azonban az adó szezonalitása miatt később felfuthatnak a bevételek.

Később még felfuthatnak a tranzakciós illetékből a bevételek

A februári után a hétfő délután közölt márciusi részletes államháztartási adatok is az időarányostól elmaradó pénzügyi tranzakciós adóbevételekről tanúskodnak. Mindkét hónapban megközelítőleg 13,3- 13,4 milliárd forint bevétele származott ilyen jogcímen a büdzsének, vagyis eddig az éves előirányzatnak mindössze 9,1 százaléka teljesült. Ugyan a konvergencia programban 80 milliárd forintos elmaradással már számolt a kormány, kalkulációnk alapján akár ennél is nagyobb lehet a mínusz ezen a soron. Abban az esetben ugyanis, ha az év hátralévő részében is hasonló mértékű havi bevétellel számolunk, akkor éves szinten megközelítőleg 150 milliárd forint folyhat be a költségvetésbe a tranzakciós adóból az előirányzott 301 milliárd helyett.

Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára az mfor.hu kérdésére elmondta, "a pénzügyi tranzakciós illeték alapja jelentős szezonalitást mutat (pl. készpénzfelvétel, valutaváltás). A szezonalitással összefüggésben az év hátralévő részében a bevételek felfutása várható". Ennek következtében a mostani információk alapján még nem tart szükségesnek intézkedéseket, hiszen az Országvédelmi Alap a GDP 0,6 százalékának megfelelő tartalékot tartalmaz még az esetleges kockázatok kivédésére.

A Magyar Államkincstár egyébként a jogszabályi előírásoknak megfelelően határidőben teljesítette a befizetési kötelezettségét.

A forgalmi típusú adók tekintetében az év egészében alacsonyabb bevétel feltételezhető - válaszolta Banai egy újságírói kérdésre. "Ezt a várható bevétel-kiesést a konvergencia program figyelembe veszi, és az Országvédelmi Alap tartalékainak egy része fedezi".

Az árfolyameredmény és a kéthetes betétállomány csökkentése tüntetheti el az MNB veszteségét

Ahogy azt mi is megírtuk múlt héten, a bemutatott konvergencia programban meglepetésre a kormány azzal számol, hogy 2014-ben nem keletkezik a költségvetésnek jegybanki veszteségtérítési kötelezettsége, pedig korábban 100 milliárdos mínuszt kalkuláltak az idei év vonatkozásában.

A helyettes államtitkár tájékoztatása szerint számos, a jegybanki eredményt meghatározó tényező változása eredményezheti azt, hogy - a mostani feltételezéseink alapján - 2014-ben nem kerül sor veszteségtérítésre. "Így pl. az árfolyameredmény a konvergencia programban szereplő árfolyam mellett magasabb lehet; a jelenlegi jegybanki alapkamat mellett a jegybank kamatkiadásai jóval alacsonyabbak lehetnek a korábban feltételezettnél; illetve a jegybank által bejelentett Növekedési hitelprogram keretében a kéthetes jegybanki kötvény/betétállomány csökkenésével szintén a kamatkiadások csökkenését eredményezi" - részletezte Banai újságírói kérdésre.

A második félévben felfuthatnak a pályázati kifizetések is

Piaci információk szerint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kezelt uniós forrásokkal kapcsolatos döntések és kifizetések jelentősen el vannak maradva a törvényi előíráshoz képest. Banai Péter Benő, helyettes államtitkár erre irányuló kérdésünkre úgy válaszolt: "a kifizetéseket erőteljes szezonalitás jellemzi. Ennek megfelelően 2013 második felében a kifizetések korábbi évekhez hasonló felfutása várható". Hozzátette: az európai uniós támogatások lekötése (a támogatási szerződések megkötése) az előzetes tervek szerint alakul.

Hétfőn Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára tett utalást arra, hogy növekedési paktum megkötésére lenne szükség a kormány és bankok között, sőt olyan konstrukciót is ki lehetne dolgozni, melynek értelmében a bankokra rótt terhek egy részét leírhatnák a hitelezési aktivitás növelése érdekében. Az mfor.hu szerette volna megtudni, hogy a kormánynál napirenden van-e hasonló konstrukció kialakítása, ám mielőtt az NGM online fogadóóráján megkaptuk volna kérdésünkre a választ, megérkezett a tárca sajtóközleménye. Ez összhangban van a helyettes államtitkár válaszával, aki arról tájékoztatott, hogy "a hitelezési aktivitás növelése egyértelmű kormányzati szándék. Ezen cél eléréséhez szükséges eszközökről, lehetséges megoldásokról a minisztérium a Bankszövetséggel egyeztetést fog folytatni".

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!