2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mélyülhet az eurózóna válsága azáltal, hogy a nyugat-európai bankoknak rengeteg frankhitelük van kihelyezve kelet-európai országokban, amiket most egyre nehezebben tudnak fizetni az ügyfelek - vélik a UBS elemzői. A svájci bank szerint akár odáig is fajulhat a helyzet, hogy a bedőlő hitelek miatt a nyugati országoknak meg kell menteniük bankjaikat, így tovább súlyosbodhatnak a problémák a kontinensen.

Nyugat-európai bankoknak összesen mintegy 80 milliárd franknyi hitelük van kihelyezve Magyarországon, Lengyelországban és Horvátországban. Ez olyan nagybankokat érint, mint például az UniCredit, az Erste vagy a Bayerische Landesbank - emlékeztetnek a UBS elemzői. A svájci deviza az utóbbi hónapokban mindhárom érintett ország fizetőeszközével szemben jelentősen erősödött, így az ügyfelek egyre nehezebben tudják fizetni hiteleiket.

"A hiteladósok növekvő nehézségei újabb és újabb sokkhullámokat küldenek az eurózóna felé, ezzel a problémával jelenleg a legtöbb befektető nem is számol" - vázolta fel Kilian Reber, a svájci bank szakembere a Bloomberg kérdésére. Szerinte 20-30 százalék esélye van annak, hogy az erős frank miatt egyre több kelet-európai ügyfél hitele dől majd be és a nyugat-európai bankoknak újabb mentőcsomagokat kell majd összeállítani a veszteségeik miatt.

A UBS összesítése szerint hazánk van a legrosszabb helyzetben: a magyar háztartási hitelek több mint 60 százaléka frankban került kihelyezésre, összesen az éves GDP 16 százalékát teszi ki az állomány. Lengyelországban és Horvátországban ez az arány nagyjából 10 százalék. A bank szakértői szerint Magyarországon a frankhitelek több mint tizede tekinthető már most is nem teljesítőnek (szerk: 90 napon túli késedelembe esett), a lengyeleknél ez az arány 1,5 százalék, a horvátoknál pedig 6 százalék.

A UBS előrejelzése szerint talán viszonylag olcsón megúszhatják a nyugat-európai bankok, ha sikeresek lesznek a svájci kormány és az SNB frankgyengítő lépései. Az alap forgatókönyvben ők arra számítanak, hogy egy éven belül 210-ig gyengül vissza az alpesi deviza a forint ellenében.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!