2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A termelők érdekében módosította a vidékfejlesztési tárca a mezőgazdasági biztosításidíj-támogatási és az agrárkár-enyhítési rendelet, a szabályok egyértelműbbek lettek - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM).

A mezőgazdasági biztosításidíj-támogatási rendelet módosítása alapján a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) hiánypótlási eljárás lefolytatására jogosult abban az esetben, ha a termelő a biztosítási szerződést hiányosan küldi meg.

Az agrárkár-enyhítési rendelet módosításának elsődleges célja, hogy a szabályok összhangba kerüljenek az Európai Bizottság ez év májusi, az új mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer jóváhagyásáról szóló határozatában foglaltakkal.

A jogszabályváltozás további célja az egyéb pontosító, technikai módosítások átvezetése is. Így például egyértelműbbé tették az agrárkár-enyhítési eljárásban fontos mezőgazdasági biztosításokra vonatkozó szabályokat, valamint szabályozták a mezőgazdasági káresemény bejelentésére nyitva álló 15 napos határidő kezdetét.

Az agrárkár-enyhítési rendelet módosításának eredményeként a teljes mértékű kárenyhítő juttatáshoz elég, ha a termelő legkésőbb a kárenyhítő juttatási kérelmének benyújtásakor – azaz november 30-ig – beadja a mezőgazdasági biztosítási szerződésének másolatát az agrárkár-megállapító szervhez.

A visszaélések elkerülése érdekében a károk bejelentésére a jogszabály módosítása következtében két lehetőség nyílik aszerint, hogy a károsodás a káresemény bekövetkezte után azonnal, vagy csak egy későbbi időpontban észlelhető.

Így felhőszakadás, jégeső, vihar esetében a káresemény bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor a káresemény első alkalommal tapasztalható. Az aszály, belvíz,  mezőgazdasági árvíz, fagy okozta károknál pedig – a keletkezés tényleges időpontjától függetlenül – azt az időpontot kell tekinteni, amikor a növényen a károsodás először észlelhető.

A szaktárca szerint fontos, hogy az uniós szabályok meghatározzák: nem nyújtható kárenyhítő juttatás azoknak a vállalkozásoknak, amelyek már a káresemény bekövetkezése előtt nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak minősülnek - olvasható a közleményben.

A két rendelet a Magyar Közlöny hétfői számában jelent meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!