4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Londoni pénzügyi elemzők egyöntetű várakozása szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa keddi kamatdöntő ülésén változatlanul hagyja, és a legnagyobb valószínűséggel a jövő év végéig terjedő, belátható előrejelzési távlatban sem módosítja 1,35 százalékos alapkamatát.

A Morgan Stanley elemzői azt a véleményüket emelték ki előrejelzésükben, hogy az MNB új negyedéves becslése az eddigi prognózisban szereplőnél alacsonyabb inflációt és lassabb gazdasági növekedést vetít majd előre, és ez feltételezhetően megteremti a lehetőségét annak, hogy a monetáris tanács enyhe hangvételű közleményt adjon ki a keddi kamatdöntő ülés után. Az MNB attól várhatóan tartózkodni fog, hogy nyíltan enyhítési alapállásra váltson, bár "a kockázatok egyértelműen ilyen irányba mutatnak".

A JP Morgan elemzői is azt jósolták, hogy az MNB 2015-re és 2016-ra is lefelé módosítja növekedési és az inflációs előrejelzését, jóllehet csak csekély mértékben.  A ház várakozása szerint az MNB még 2017-re is csak a 3 százalékos célt megközelítő, de azt meg nem haladó inflációt valószínűsít majd felülvizsgált előrejelzésében. A JP Morgan elemzői azzal számolnak, hogy az MNB a 2016-os áltagos inflációra szóló prognózisát néhány tizeddel, 2,4 százalékról 2,2 százalékra csökkenti a jövő évre várható alacsonyabb olajárak, a valamivel gyengébb növekedési kilátások, valamint a külső kereslet - főleg a kínai gazdaság lendületvesztéséből eredő - gyengülése miatt. A cég azt is valószínűsíti, hogy az MNB 3,3 százalékról 3 százalék környékére rontja idei évre szóló GDP-növekedési becslését. A JP Morgan alapeseti előrejelzési forgatókönyve továbbra is az, hogy az MNB alapkamata még 2017 bizonyos szakaszában is a jelenlegi 1,35 százalékon lesz. A ház lát esélyt további kamatcsökkentésekre, de véleménye szerint az MNB előrejelzéseitől tartósabban és az inflációs kosár tartalmának szélesebb körére kiterjedően elmaradó inflációra, a gazdasági növekedést terhelő, lefelé ható kockázatok erősödésére, és az eurójegybank (EKB) részéről újabb mennyiségi enyhítési ciklusra lenne szükség ahhoz, hogy a monetáris tanács meggyőzze magát a további kamatcsökkentések szükségességéről. MNB-kamatemelés sem várható mindaddig, amíg az éves inflációs ütemek a 2-4 százalékos célsávon belül maradnak.

A Bank of America-Merrill Lynch közgazdászai is megerősítették, hogy korábbi előrejelzésüktől eltérően most már nem várnak kamatemelést 2016-ban az MNB részéről. A cég e prognózis módosításáig azzal számolt, hogy az MNB jövőre 0,45 százalékpontos kamatemelést hajt végre. A felülvizsgált előrejelzés szerint viszont a magyar jegybank 2016 végéig változatlanul hagyja 1,35 százalékos alapkamatát. E felülvizsgálat előzményeként egyaránt 0,4 százalékponttal csökkentették az idei és a jövő évi átlagos magyar inflációra szóló prognózisukat. A ház új előrejelzése 2015-re zéró, 2016-ra 2,1 százalékos átlagos inflációval számol Magyarországon. A cég szerint az MNB fontolóra vehet további kamatcsökkentéseket, ha az éves összevetésű, teljes kosárra számolt fogyasztói árindex ismét zéró felé veszi az irányt; egy ilyen inflációs fordulat okai között lehet például az, ha a nyersolaj világpiaci ára 30 dollár környékére zuhan. A ház elemzői szerint ugyanakkor a további MNB-kamatcsökkentés ellen szól, hogy 2016-ban már a jelenlegi nominális szinten is mélyen a negatív tartományba kerül a jegybanki reálkamat.

A Goldman Sachs elemzői is az alapkamat változatlanul tartását várják a monetáris tanács keddi ülésére. Hangsúlyozták ugyanakkor: látnak bizonyos esélyt arra, hogy az MNB valamelyes mértékben enyhíti hangvételét, vagy a kilátások megítélését. A GS elemzői szerint valószínű, hogy az új MNB-prognózisban a jegybank eddigi várakozásánál később kezdődő inflációs gyorsulás szerepel majd, elsősorban az utóbbi időszak újabb olajárcsökkenése és a lefelé mutató inflációs meglepetések miatt. A Goldman Sachs sem számol azonban azzal, hogy emiatt módosulna az MNB pénzügypolitikai iránymutatása.

A Royal Bank of Scotland (RBS) elemzői is valószínűtlennek nevezték, hogy az inflációs és a növekedési előrejelzések várható gyengítése elégséges mértékű lenne a rövid időtávon belüli MNB-kamatcsökkentésekhez. A ház szerint ugyanakkor ha a kínai gazdaság lendületének megtorpanása a vártnál nagyobb világgazdasági hatással járna, és ha az euróövezeti inflációra ható, lefelé mutató kockázatok miatt az EKB újabb mennyiségi enyhítési fordulóba kezdene - amelynek egyik valószínű járulékos hatása a forint erősödése lenne -, akkor nem lehet kizárni a későbbi újabb monetáris enyhítést az MNB részéről.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!