2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

8,8 százalékos éves ugrást láthatunk a kivitekben márciusban a KSH legfrissebb, előzetes adatai alapján.

Tavaly márciushoz képest 8,8 százalékkal emelkedett a külföldi termékek behozatala a magyar gazdaságba, pedig a forint árfolyama nem igazán támogatta az importot. Egy év alatt ugyanis az euróhoz képest 2,8 százalékkal értékelődött le a hazai fizetőeszköz, ez pedig azt jelenti, hogy azok a termékek, amelyeknek az ára euróban kerül meghatározásra, minden egyéb tényező változatlansága mellett ennyivel drágultak. (Igaz, a dollárhoz képest 3,6 százalékkal felértékelődött a forint, ugyanakkor a behozatalunk 75 százalékát az EU-val bonyolítjuk, feltehetően euróban számolva el.)

A márciusi import euróban számolva tehát 8,8 százalékkal (forintban még jobban, a leértékelődés miatt) 6673,1 millió euróra nőtt. E mögött 3 tényező is állhat. Egyrészt a reálbérek felfutásával a háztartások kereslete nőtt, másrészt a beruházások erősödése dinamizálja a külföldi termelőeszközök behozatalát, harmadrészt pedig a termelés jövőbeli felfutásához szükséges alapanyagok, illetve félkész termékek importja is megnőhetett. A forint árfolyama az első kettő magyarázatot kevésbé támogatja, legalábbis éves összevetésben, hiszen idén februárhoz képest erősödést lehetett feljegyezni. Emiatt pedig lehet, hogy a kereskedők nagyobb tételekben vásároltak a hónap során. A harmadik okra viszont semleges hatással van az árfolyam, mert a nagy nemzetközi gyártóvállalatok számára rövid távon az árfolyamnak nincs jelentősége.

Az import felfutása egyelőre az export 7,4 százalékos emelkedésével járt együtt. Ha a fentiek közül a harmadik magyarázat az igazi, akkor a közeljövőben az export is tovább nőhet, ha pedig az első, akkor az érdemi változást hozhat a külkereskedelmi mérlegadatokban a jövőben.

Mindenesetre márciusban a külkereskedelmi többletünk a fenti folyamatok eredményeként tavalyhoz képest euróban 4,8, forintban pedig 3,7 százalékkal esett vissza. (A két index közötti eltérést szintén a forint árfolyam változása magyarázza.)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!