3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar kormány a beruházások ösztönzését tartja inkább szem előtt egy, a jelenleginél sokkal stabilabb fizetőeszközzel, mint annak gyengítése révén az exportot erősítsék - mondta a nemzetgazdasági miniszter a Wall Street Journal-nek.

A gyengébb forint a recesszió sújtotta, export által húzott gazdaságot támogatná azáltal, hogy a magyar áruk versenyképesebbek lennének külföldön, de ez a devizakitettséggel érintett háztartásoknak, vállalatoknak és az államnak is igen fájdalmas lenne. Ezért egy időben kell csökkenteni a devizakitettséget és erősíteni az exportot - mondta a Wall Street Journal-nek Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. "A legtöbb, amit most tehetünk a forintért, hogy stabilizáljuk az árfolyamát és megszüntetjük az ingadozásokat" - tette hozzá.

A kormány előrejelzése szerint a magyar gazdaság 0,9 százalékkal fog növekedni idén, mellyel egyébként a legoptimistábbaknak számítanak - ugyanakkor a jegybank 0,5 százalékos bővülést vetít előre. Varga személyes véleménye szerint az igazság valahol a kettő között lehet: ő 0,5 és 1 százalék közötti GDP-növekedést vár 2013-ra. A gazdasági növekedés előmozdítása érdekében szükséges a hitelezés fellendítése is, így a kormány nem titkolt célja, hogy a politikai szövetségre lépjen a már Matolcsy György által vezetett jegybankkal - idézi fel a WSJ cikke. Varga ugyanakkor hangsúlyozta ezzel kapcsolatban, hogy a központi bank továbbra is felelősséggel tartozik a saját döntéseit illetően.

A miniszter elmondása szerint az egyik lehetőség a jegybanki beavatkozásra, ha a másodlagos piacon magyar állampapírokat vásárolna, ahogy teszi azt az Európai Központi Bank is. "Ez azonban nem jelenti azt, hogy ez feltételek vagy bizonyos korlátok nélkül történne" - jegyezte meg Varga.

A jegybanki kamatcsökkentési ciklusról elmondta, hogy a historikus mélypontra kerülő kamat sem törte meg a befagyott vállalati hitelezést. Szerinte az MNB feladata az, hogy megtalálja azt a küszöbértéket az alapkamat esetében, ahol az még nem okoz jelentős hozamemelkedést. "Azt hiszem, ezt a küszöböt még nem értük el, de ennek meghatározása a jegybank feladata" - jegyezte meg Varga Mihály.

A költségvetési hiányról és a túlzott deficiteljárásról szólva kifejtette: egyelőre nem látnak okot arra, hogy az idei folyamatokba beavatkozzanak. Április elején a kormány felülvizsgálja az első negyedéves költségvetési számokat az aktualizált konvergencia jelentés benyújtása előtt (mely április 15-én esedékes), de ténylegesen, csak május 15-e után, az első negyedéves GDP-adatok megismerése után láthatják a folyamatokat.

Varga szerint bár némi kockázatot jelenthetnek egyes költségvetési bevételi tételek -  e-útdíj, a pénztárgépek NAV-hoz történő bekapcsolása -, de a késlekedés nem befolyásolja a célt, ráadásul a tranzakciós adóhoz év közben is hozzá tudnak nyúlni, ha annak teljesülése elmaradna a várttól. Megjegyezte ugyanakkor, hogy rendelkezésre áll még a 400 milliárd forintos tartalék is (a GDP 1,3 százaléka), mellyel  bármely költségvetési problémát segíthet enyhíteni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!