Eldőlt, hogy 2018 januárjától a jelenlegi 22 százalékról 19,5 százalékra mérséklődik a munkáltatók által a bérek után fizetett szociális hozzájárulási adó (szochó) mértéke, s ezzel együtt az egészségügyi hozzájárulás is ugyanekkora lesz. Az erről szóló törvénymódosító javaslatot ma nyújtotta be a parlamentnek Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, a képviselői jóváhagyás pedig nyilvánvalóan csak formalitás.
Varga Mihály
A kormány és a munkavállalói, munkaadói érdekképviseletek hat évre szóló, tavaly megkötött megállapodása szerint az idei 5 százalékpont után jövőre további 2 százalékponttal csökkent volna a szochó. Csakhogy a megállapodás része volt, hogy amennyiben a bruttó átlagkereset legalább 11 százalékkal emelkedik idén az első tíz hónapban, még 0,5 százalékpontot elenged a kormány.
Mivel a béremelkedések igazolják a várakozásokat, a kormány most lépett, és beadták a javaslatot. Ez egyben azt is jelenti, hogy - mint azt a nemzetgazdasági tárca helyettes államtitkára, Turóczy László nyilatkozta portálunknak a minap - a döntéshozók maradtak az elfogadott ütemezés mellett. Pedig a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a szervezet elnöke, Parragh László szerint lenne tér további adócsökkentésre, ezzel párhuzamosan pedig a minimálbér és a garantált bérminimum nagyobb mértékű emelésére, mint ami a hatéves megállapodásban szerepel. El is készítették számításaikat, ám a jelek szerint a kormány egyelőre nem kíván nagyobbat lépni.
Kormányzati számítások szerint a 0,5 százalékpontos szochó-csökkentés nagyjából 40 milliárd forint kiengedést jelent az államháztartásban, de a nettó hatás ennél kisebb a várható béremelések és a foglalkoztatás bővülése miatt.
Baka F. Zoltán
mfor.hu