A Wallis Zrt. és a WestLB AG június 26-án részvény adásvételi szerződést kötött, amely szerint a Wallis tulajdonába kerül a WestLB Hungaria Bank Zrt. teljes részvénycsomagja.
A GVH szerint az összefonódásnak a közvetlenül érintett piacon (a vállalkozások számára nyújtott univerzális banki pénzügyi és befektetési szolgáltatások magyarországi piacán) nincs érdemi versenyhatása. A Wallis ugyanis alapvetően új, az érintett piacon eddig érdemben még nem jelenlévő vállalkozás, amely egy már a piacon lévő vállalkozás felett szerez irányítást. Így az irányításszerzés következtében az érintett piac koncentrációja nem változik. A WestLB piaci részesedése a megjelölt érintett piacon 1 százalék körülire becsülhető - áll a versenyhivatal szerdai közleményében.
A GVH-nak a versenytörvény értelmében engedélyeznie kell a fúziót, ha az összefonódás nem csökkenti jelentős mértékben a versenyt az érintett piacon, különösen gazdasági erőfölény létrehozása vagy megerősítése következményeként. Mivel a verseny mérséklődésére a fúzió következtében nem kell számítani, a versenyhatóság a fúziót engedélyezte.
A Volksbank Zrt. és a BNP Paribas Magyarországi Fióktelepe (BNP) augusztus 7-én megállapodást kötött. Eszerint a BNP-t illető, betéti és értékpapír állományból, hitelekből, kölcsönökből és garanciákból (követelésekből és kötelezettségekből) álló portfolió a Volksbank tulajdonába kerül.
A Volksbank 1993-ban kezdte meg működését, azóta univerzális pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó szereplővé vált. A BNP Paribas bankcsoport közel 20 éve van jelen Magyarországon, 2001 óta a BNP Paribas Hungária Bank Rt. 100 százalékos tulajdonosaként. A bankot 2006. szeptember 1-je óta fióktelepként működteti. Ügyfélkörébe elsősorban multinacionális cégek, hazai nagy- és közepes méretű vállalatok, pénzügyi intézmények tartoznak. Ügyfeleinek egyedi szolgáltatásokat nyújt.
A GVH szerint a tranzakció által a Volksbank piaci részesedése nőni fog ugyan, de nagy valószínűséggel továbbra is jóval 5 százalék alatti marad. Emellett fontos figyelembe venni, hogy a Volksbank és a BNP más területeken tevékenykedik. Előbbi a növekedésben lévő, lakossági és vállalati szegmensben egyaránt jelen lévő kis- és középbankok csoportjába sorolható, míg utóbbi a vállalati szegmensre specializálódott, elsősorban egyedi igényeket kielégítő, és ebből kifolyólag a hazai piacon viszonylag kis méretűnek számító bankok körében versenyez.
A vállalati ügyfélkörnek nyújtott banki szolgáltatások piacán a GVH ismeretei szerint a verseny intenzívebb, mint a lakosság számára nyújtott banki szolgáltatások piacán, elsősorban a relatív alacsonyabb bankváltási költségeknek, és így gyakoribb bankváltásnak köszönhetően, illetve ezzel összhangban a szereplők piaci pozíciói is kiegyenlítettebbnek mondhatók. Mindezekből kifolyólag a GVH nem valószínűsít az összefonódásból eredő káros versenyhatást.
MTI/Menedzsment Fórum