5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Beigazolódott, hogy az infláció a szegények adója, a fogyasztási szokások miatt ugyanis az alacsony jövedelműek akár 20-40 százalékkal is magasabbnak érezhetik a fogyasztói árak emelkedését - olvasható a jegybank friss tanulmányában. A vizsgálat azt a feltevést is igazolni látszik, mely szerint nagyrészt a válság előtti hitelfelvételnek köszönhető most a fogyasztás várttól elmaradó teljesítménye. Mfor.hu-háttér.

Valóban a szegények adója

A legalsó jövedelmi csoportba (decilis) tartozók akár 20-40 százalékkal magasabb inflációt tapasztalhattak az elmúlt években, mint a legjobb helyzetben lévők - olvasható Hosszú Zsuzsanna tanulmányában, ami az MNB Szemle friss számában jelent meg. Vagyis az átlagos fogyasztóár-emelkedésen belül akár 1-3,5 százalékos eltérés is lehet abban, hogy a két szélső csoport mekkora inflációt érzékelt.

"Ez megerősíti, hogy a magasabb infláció a legszegényebb rétegeket sújtja a leginkább. Sőt minél magasabb az infláció, a különbségek  annál jelentősebbek a decilisek között, alacsonyabb infláció esetében az eltérés a két szélső decilis között csak 1-1,5 százalékpont volt, míg ez a mutató magas inflációjú években 2−3,5 százalékpont is lehet" - olvasható a tanulmányban.

A szerző természetesen meg is indokolja, miért érzik a szegényebbek magasabbnak az inflációt: az utóbbi években jelentős ársokkok az élelmiszerek, a szabályozott árú termékek és a járműüzemanyag csoportokban voltak megfigyelhetők. A fogyasztás decilisenkénti szerkezete szerint a lakosság a legalacsonyabb decilisben jövedelmének elhanyagolható hányadát költi benzinre, ám ez az arány a jövedelem növekedésével egyre jelentősebbé válik, míg a másik két termékcsoport aránya a teljes fogyasztásból a jövedelemmel csökken. Eszerint egy benzinár-emelkedés közvetlen hatása a magasabb jövedelműeket érinti elsősorban, míg az élelmiszerár-növekedés nagyobb hatással van a szegényebb rétegek helyzetére.

A válság előtti hitelbumm levét isszuk

A válságot követően, 2009 közepe óta zajlik a hazai GDP lassú, de folyamatos növekedése. 2011-ben már a reáljövedelmek is érdemben bővülhettek, azonban a fogyasztásban még az utóbbi időszakban is kismértékű csökkenést tapasztaltunk - olvasható Hosszú Zsuzsanna tanulmányában. Az óvatosabb, a megtakarításra és a hiteltörlesztésre nagyobb hangsúlyt helyező fogyasztási magatartás ellenére az említett időszakban a bankok lakossági hitelállományában változatlanul növekedett a nemteljesítő hitelek aránya. A jelenség oka, hogy a lakosság a válság előtt jelentős adósságállományt halmozott fel, melynek hatására jelenleg egy elhúzódó mérlegkiigazítási folyamat gátolhatja a fogyasztás növekedését.

Általánosságban elmondható, hogy az alacsonyabb decilisekbe tartozók jövedelme a 2004-2008-as időszak első két évében gyorsabban növekedett, mint a felsőbb deciliseké. 2007-ben és 2008-ban az alacsonyabb jövedelmi rétegek közül több esetében a jövedelmek csökkenését lehetett tapasztalni, míg a magasabb decilisekben kismértékű növekedés következett be. Az eltérő mértékű változás következtében ebben az időszakban a jövedelmi különbségek mérséklődtek. A reáljövedelmek a vizsgált időszak első két évében nőttek, utána általánosan csökkentek. Szintjét tekintve a lakosság nem alkalmazkodott fogyasztásában a reáljövedelmek csökkenésének megfelelően, ami a fogyasztási ráta növekedéséhez vezetett. Ez az emelkedés különösen az alacsony és középső decilisekben volt jellemző.

A csökkenő reálbérek mellett a növekvő fogyasztást a lakosság jelentős része hitelfelvételekkel finanszírozta. Hasonlóan a fogyasztási rátákhoz, a hitelezési és eladósodottsági mutatókban is érdemi heterogenitás tapasztalható a kevésbé aggregált adatokban. A hitelállomány és annak a lakossági jövedelemhez viszonyított arányának növekedése a makroadatok alapján egyértelműen megfigyelhető volt a válság előtti években. A háztartások rendelkezésre álló jövedelméhez képest a lakossági hitelállomány 2004-ben mintegy 30 százalék volt, ez az arány 2008-ra közel megduplázódott.

Az adatok alapján számolt eredmények azt mutatják, hogy mindegyik decilisben nőtt az eladósodottság mértéke, különösen 2007-ben és 2008-ban. Ahogy a fogyasztási rátákból is valószínűsíthető volt azonban, az alacsonyabb jövedelmi decilisekben a hitelfelvétel és így az eladósodottság a saját jövedelmekhez képest nagyobb mértékű és dinamikusabban növekvő volt.

A hitelállomány ezen időszakbeli bővülését vélhetően mind kereslet-, mind kínálatoldali tényezők elősegíthették. Keresleti oldalon a reáljövedelmek csökkenése következtében a lakosság hiteleken keresztül próbálhatta simítani fogyasztását. Kínálati oldalon az egyre erősödő versenyhelyzet a hitelezési feltételek enyhüléséhez vezetett, így korábban túlzottan kockázatosnak ítélt, ebből kifolyólag likviditáskorlátos háztartások is hitelhez jutottak.

A lakáshitelek esetében a túlzott hitelfelvétel és eladósodottság elsősorban az alsó és középső jövedelmi rétegekre lehetett jellemző. A hitelezési problémák közül a már hitelfelvételkor túl magas jövedelemarányos törlesztőrészlet az alsó három decilisben volt leginkább megfigyelhető, akiknek a száma azonban viszonylag csekély az összes hitellel rendelkező háztartásból. Az állásvesztés miatti problémák főleg a középső deciliseket érinthették, ahol magasabb a válság által súlyosan érintett, alacsonyabb iskolai végzettségű munkavállalók aránya. Ezek a háztartások már jelentős arányt képviselnek a hitellel rendelkezőkön belül. Ugyanakkor a hitelesek nagy részét a felső decilisekbe tartozók teszik ki, akiknél viszont a már vélhetően kellően alacsony jövedelemarányos törlesztőrészlet miatt csak kismértékben jelentkezhetnek fizetési problémák - állapítja meg a tanulmány szerzője.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!