3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szeptemberben az országban 843 alapellátó praxisban nem volt orvos, a fővárosban 92 háziorvosi és 81 alapellátó fogorvosi praxis üres. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Budapestről készült körképe szerint bár a fővárosban az egészségügyi szolgáltatások könnyebben elérhetők mint az ország más térségében, de az orvoshiány is jelentősebb.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) adatai szerint szeptember 1-én országszerte összesen 843 alapellátó praxisban nem volt orvos. Ezek közül 607 üres körzetben háziorvos nem volt, 236-ban pedig az alapellátó fogorvos hiányzott. Júliushoz képest egyetlen üres praxissal van csak több az országban.

Budapesten 92 háziorvosi körzetben nincs orvos, szeptember 1-jétől három körzetben üresedett meg a praxis. Ezekben a rendelőkben ugyanúgy mint a többi üres körzetben csak helyettesítéssel oldható meg a betegek ellátása, emellett pedig a fővárosban 81 fogorvosi praxisból is hiányoznak az orvosok.

Folyamatosan hiány van a háziorvosokból. Fotó: Depositphotos
Folyamatosan hiány van a háziorvosokból. Fotó: Depositphotos

A Központi Statisztikai Hivatal Budapestről készült kiadványa szerint 2020-ban a budapesti kórházakban – az ezer ágynál többet működtető szakterületek közül – a fertőző, pszichiátriai és csecsemő-, gyerekgyógyászati osztályokról hiányzott a legtöbb orvos, míg a szülészeti-, nőgyógyászati, bőr- és nemibetegellátó, valamint reumatológiai osztályokon orvostöbblet volt - tette hozzá az adatokhoz a Napi.hu.

A KSH Budapestről szóló kiadványa szerint 42 ezer orvosi és 105 ezer szakdolgozóra lett volna szükség az országban az egészségügy zavartalan üzemeltetéséhez 2020-ban. Ezzel szemben 37 100 orvos dolgozott, és 101,3 ezer szakdolgozói állás volt betöltve. Budapesten 2020-ban 903 háziorvos és 288 házi gyermekorvos látta el a betegeket. A háziorvosok ötöde praktizált a fővárosban, a helyettesítésben ellátott szolgálatoknak csak 6,5 százaléka volt Budapesten.

Az orvosi állásoknak országosan 3,7, Budapesten 5,4 százaléka volt üres, a szakdolgozók is nagyobb arányban hiányoztak a fővárosban (6,3 százalék), mint országosan (3,4 százalék).

Egy budapesti háziorvosra és egy házi gyermekorvosra a statisztikai hivatal adatai szerint több mint 7200 páciens jutott, az országos átlag ettől jóval magasabb 10,5 ezer pácienst láttak el évente az alapellátásban dolgozó orvosok.

A rendeléseken naponta az alapellátó orvosok megközelítőleg 40 esettel foglalkoztak.

Ez az országosnál közel másfélszer kisebb leterheltségről számoltak be a budapesti háziorvosok. 2020-ban a Budapesten dolgozó háziorvosok évente összesen 7,3 millió esetet láttak a rendelőikben vagy a betegek otthonába. 

A pandémia kitörésének évében a fővárosban - hasonlóan az országoshoz –megközelítőleg negyedével csökkent a járóbeteg-ellátás forgalma. De a szakrendelők leterheltsége az országos átlagnál jóval nagyobb, a KSH szerint az országos átlaghoz képest, Budapesten száz lakosra számítva 72 százalékkal több megjelenést, 78 százalékkal több beavatkozást és 80 százalékkal több szakorvosi munkaórát regisztráltak a rendelőkben. A működő kórházi ágyak több mint negyede Budapesten van, tízezer lakosra 103 ágy jut, míg országosan 69 - írja a KSH.

2020-ban jóval kevesebb szűrővizsgálaton is vett részt a lakosság. Például 2020-ban 160 ezren voltak tüdőszűrésen, míg 2019-ben 262 ezren.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!