3p

Amerika szerint Kínának kulcsszerepe van a klímaváltozás elleni globális küzdelemben, míg a kínai pártvezetés amerikai hibákat emleget.

Vang Ji kínai külügyminiszter figyelmeztette szerdán a kínai látogatáson tartózkodó John Kerry amerikai klímaügyi különmegbízottat, hogy az egyre csak romló kétoldalú kapcsolatok árthatnak a két ország együttműködésének a klímaváltozás elleni küzdelemben - közölte a pekingi külügyminisztérium. John Kerry megbeszélései után csütörtökön arról beszélt újságírók előtt, hogy felhívta kínai tárgyalópartnerei figyelmét: az éghajlatváltozás kérdése nem lehet geostratégiai fegyver.

Kerry Tiencsin városban tárgyalt két napon keresztül kínai szakemberekkel. Videokapcsolaton keresztül beszélt Vang Jival, aki leszögezte, hogy a klímaügyi együttműködés nem választható külön az általános kapcsolatoktól és politikai vitáktól, és felszólította az Egyesült Államokat, hogy tegyen erőfeszítéseket a viszony javításáért - olvasható a minisztérium közleményében.

Az Egyesült Államok részéről elkövetett komoly számítási hibák vezettek oda, hogy a kétoldalú kapcsolatok hirtelen megromlottak az utóbbi években - idézte Vangot a Hszinhua kínai hírügynökség. A labda most az amerikaiak térfelén van - fogalmazott a kínai külügyminiszter, hozzátéve, hogy Washingtonnak fel kellene hagynia azzal, hogy fenyegetésként és riválisként tekint Kínára, és tartózkodnia kellene attól, hogy elnyomja és korlátozza a kínai törekvéseket szerte a világon.

John Kerry a tanácskozások végén úgy nyilatkozott: azt hangoztatta a kínai vezetőknek, hogy az éghajlatváltozás nem a pártpolitikáról, nem ideológiáról szól, az nem egy geostratégiai fegyver. Kiemelte, hogy bár Kína sokat tesz azért, hogy kezelje az üvegházhatásúgáz-kibocsátás emelkedésének problémáját, az országnak jelenleg már nagyobb a kibocsátása mint az OECD-országoknak együttvéve. Kína ennél még többet is tehetne - jegyezte meg az amerikai klímaügyi különmegbízott.

Kerry a látogatásán szerdán készült videorészlet tanúsága szerint azt mondta: Kínának kulcsszerepe van a klímaváltozás elleni globális küzdelemben.

Kína a világon a legtöbb üvegházhatást okozó gázt engedi ki a légkörbe, a második az Egyesült Államok. Peking vállalta, hogy 2030 után már mérsékelni fogja a kibocsátását, és 2060-ra pedig nullára csökkenti. A szénfogyasztás tényleges csökkentését azonban csak 2026 után fogja megkezdeni, és a kínai állam még manapság is jóváhagy új hazai projekteket, illetve finanszíroz külföldi beruházásokat.

Kerry szóvá tette, hogy ha Kína tényleg kialakítja a tervezett, szénerőművekre alapozott energiakapacitását, az aláásná a globális kibocsátás csökkentésére tett erőfeszítéseket.

Világossá tettem, hogy az új szénalapú erőművek létrehozása komoly kihívást jelent a klímaváltozás elleni globális küzdelem számára - mondta el John Kerry.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!