3p

Biztos vagyok abban, hogy a magyar kormány képes értékelni az EU-tagságot és az uniós forrásokat, jelentette ki Stephan Mayer, a német belügyminisztérium parlamenti államtitkára a Privátbankár.hu-nak adott exkluzív interjúban az uniós pénzcsapok esetleges elzárásával kapcsolatban. Szerinte Magyarország nagyon profitál az európai szolidaritásból. Beszélt arról is, hogy a Fidesz néppárti tagsága ügyében intenzív megbeszélések folynak, de még semmilyen döntés sem született. A jogállamiság kérdésére kitérő válaszokat adott, Gulyás Gergelyt viszont dicsérte.

A hét elején kétnapos látogatást tett Magyarországon Stephan Mayer. A német belügyminisztérium parlamenti államtitkára az európai zsidó közösség sporteseményére, a Maccabi Európai Játékokra érkezett, emellett egyeztetett Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel is.

Stephan Mayer (Forrás:  Német belügyminisztérium/Henning Schacht)
Stephan Mayer (Forrás: Német belügyminisztérium/Henning Schacht)

Az államtitkár, aki a Keresztényszociális Unió politikusa, exkluzív interjút adott a Privátbankár.hu-nak, amelyben a Maccabi Európai Játékok mellett az EU és a magyar kormány közötti konfliktusról, valamint a Fidesz Néppárton belüli helyzetéről is kérdeztük.

Profitálunk az uniós pénzekből

Magyarország nagyon profitál az európai szolidaritásból és azon országok közé tartozik, amelyek a legtöbb uniós forrást kapják egy főre vetítve. És éppen ezért nagyon biztos vagyok abban, hogy Magyarország és főleg a magyar kormány képes értékelni azt, ami van neki az Európai Unióban

- jelentette ki Stephan Mayer arra a kérdésre: el tudja-e képzelni, hogy az EU esetleg a jogállamiság és a demokrácia játékszabályainak betartásához kötné az uniós pénzek kifizetését.

Hozzátette:

Nagyon örülök annak, hogy a közvélemény-kutatások szerint a magyar lakosság több mint hetven százaléka Európa-párti, és támogatja az EU-tagságot. (...) Szilárdan meg vagyok győződve arról, hogy Magyarország képes értékelni, hogy mit jelent számára az EU és az EU-tagság.

Arra a kérdésre, hogy pártolja-e egy ilyen feltételrendszer bevezetését, azt mondta:

Tudom, hogy európai szinten zajlik ez a vita, tehát hogy legyen-e erősebb összefüggés az egyes alapokból, a regionális vagy kohéziós alapokból származó pénzekhez való hozzáférés és bizonyos jogszabályok betartása között. De itt is szeretném hangsúlyozni, hogy ezt a döntést nem egyedül a német kormánynak kell meghoznia és elsősorban nem neki kell meghoznia, hanem az Európai Bizottságnak.

Mi a helyzet a demokráciával?

Az államtitkár nem kívánt állást foglalni azzal kapcsolatban, hogy múlt héten az Európai Bizottság az Európai Bírósághoz fordult a Stop Soros törvénycsomag miatt.

A német kormány természetesen szorosan és érdeklődéssel követi figyelemmel az eljárást, de abban közvetlenül nem érintett. Ezért kérem, értsék meg, hogy nem értékeljük az eljárás állását, és nem avatkozunk olyan dolgokba, amelyek két félre, az Európai Bizottságra és a magyar kormányra tartoznak.

Kitérő választ adott arra a kérdésünkre is, hogy összességében mennyire ért egyet a magyar kormánnyal szembeni uniós kritikákkal.

További részletek és a csaknem teljes videóinterjú a privátbankár.hu cikkében

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!