3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gulyás Gergely miniszter rögzítette, mire kell idén számítaniuk a nyugdíjasoknak.

Idén az első három hónapban meglepően magas szinten alakult a fogyasztói árindex mértéke, aminél a nyugdíjasok fogyasztói kosara alapján számult érték még magasabb volt. Az első negyedév átlagában az infláció 4,3, a nyugdíjas infláció pedig 4,4 százalékra jön ki, miközben a nyugdíjak mértékét a kormányzati inflációs várakozással megfelelően, 2,8 százalékkal emelték csak. 

Ugyan a kormány a gazdasági mentőcsomag részeként bejelentette, hogy visszaépíti a 13. havi nyugdíjat, annak első negyedét csak 2021. februárjában kaphatják meg az érintettek, a teljes 13. havi juttatáshoz pedig majd csak 2024. februárjában lesznek jogosultak. Bár a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara legutóbbi, kormány elé tett javaslatcsomagában szorgalmazta a 13. havi nyugdíj idei évre történő előrehozatalát, a jelek szerint a kormány nem változtatna. 

A kialakult helyzet miatt Gulyás Gergely miniszternél érdeklődtünk, az idei évre mekkora inflációval számol a kormány, felülvizsgálta-e a várakozását, a nyugdíjasok pedig a havi juttatásokon felül számíthatnak-e ennek tükrében plusz juttatásra. 

A miniszter kérdésünkre rögzítette: a törvények meghatározzák, milyen esetben, mekkora juttatást kell a kormánynak biztosítania. 

"Az inflációs várakozásaink nem változtak, kétségkívül több tényező van, ami ezeket befolyásolják, de miután ezek egymással ellentétesek, alapvetően nem változtattak a várakozásokon" - magyarázta a miniszter. 

Példaként a beszakadó olajárat és egyes, főként védekezéshez szükséges termékek áremelkedését említette. 

Gulyás Gergely szavai alapján tehát az rajzolódik ki, hogy a kormány továbbra is tartja magát az idei 2,8 százalékos inflációs várakozáshoz, a nyugdíjasok pedig a kifejezetten a válságra való tekintettel sem kapnak plusz juttatást. Abban az esetben, ha a kormánynak igaza lesz, akkor a novemberi nyugdíjkiegészítésre sem számíthatnak. Ez ugyanis csak abban az esetben jár, ha a tényleges infláció meghaladja a várakozást, vagyis a nyugdíjemelés mértékét. 

 

Ráadásul az idősek idén nyugdíjprémiumra sem számíthatnak, erre akkor jogosultak a nyugdíjtörvény alapján, ha a tárgyévi GDP-növekedés mértéke meghaladja a 3,5 százalékot. A koronavírus-járvány gazdasági hatásai miatt a kormány akár 3 százalékos gazdasági zsugorodást is reálisnak tart. Igaz, a jegybank ennél sokkal optimistább, szerintük 2-3 százalék közötti növekedésre is van esély, ám még ha igaza is lenne a Magyar Nemzeti Bank szakembereinek, a nyugdíjprémium feltételeként 3,5 százaléktól így is elmaradna a növekedés mértéke. 

Gulyás Gergely válaszában kitért a 13. havi nyugdíjra is, és újfent rögzítette: ennek a meghozott döntésnek nemcsak óriási jelentősége van, de szimbolikus is. A válság időszakában a korábban megszokottakkal ellentétben ők nem elvettek, hanem a 13. havi juttatás visszaépítéséről döntöttek. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!