5p

Minden nagy sportesemény elmarad, így üresen állnak a világ stadionjai. Egyelőre kiszámíthatatlan a gazdasági veszteség.

A koronavírus-járvány bevitte a kegyelemdöfést is a világ sportéletébe: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) hivatalosan is bejelentette, hogy a tokiói olimpiát elhalasztják, és legkésőbb 2021 nyarán kell megrendezni. Ez 206 országból érkező összesen 11 ezer sportoló álmát törte szét. A gazdasági hatásai is elképesztőek lehetnek: turizmusban, vendéglátásban, szerencsejátékban, és még sokáig lehetne sorolni. Az olimpia halasztása nemcsak a sportolóknak, vagy a japán államnak lesz nagy érvágás, hanem a reklámiparnak és a szponzoroknak is, ugyanis a jelentések szerint a 2020-as tokiói olimpia eddig nagyságrendileg 3 milliárd dolláros, rekordszintű hazai reklámbevételt produkált.

Emlékezetes, mekkora vita volt arról, hogy Magyarországnak megérné-e egy olimpia megrendezése. Az olimpiai pályázat kezelésével megbízott Budapest 2024 Zrt. és a magyar kormány azt ígérte, hogy rekord alacsony áron, 774 milliárd forintból kihozták volna a nyári játékokat és a paralimpiát. A PricewaterhouseCoopers (PwC) pedig úgy számolta ki, a gazdasági bevétel 2984 milliárd forint lett volna. Ezek persze becsült számok, de jól mutatják, milyen hatalmas pénzekről szól egy olimpia, és miért hozta meg ilyen nehezen a végső döntést a NOB a nyári olimpia elhalasztásáról.

A nagy sporteseményeket már korábban lefújták: a nyári labdarúgó Európa-bajnokságot egy évvel elhalasztják, a koronavírus-járvány terjedése miatt a Bajnokok Ligája, az Európa-liga és a női Bajnokok Ligája fináléját is később rendezik. A Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) a koronavírus-járvány miatt törölte a május 8. és 24. között kiírt svájci elit-világbajnokságot. Eredetileg április 18. és május 4. között rendezték volna meg a sznúker egyik legfontosabb megmérettetését, a világbajnokságot. A globális járvány azonban felülírta a terveket, így legkorábban júliusban vagy augusztusban lehet majd a vb. Az Európai Úszó Szövetség (LEN) elhalasztotta a budapesti Európa-bajnokságot is egyelőre ismeretlen időpontra.

És még sokáig lehetne sorolni, hogy hány sportesemény marad el. Csak egy példa a veszteségekre: a világ egyik legtehetősebb klubcsapata, az FC Barcelona minden tevékenységet beszüntette és minden szakosztályában csökkentette a játékosok fizetését. Az autóversenyt is megcsapta a koronavírus: az F1-es azeri nagydíjat sem rendezik meg egyelőre. Az eddig lemondott versenyek többségéhez hasonlóan a bakui eseményt sem törölték, csupán elhalasztották. Hogy meddig, azt egyelőre senki sem tudja megmondani, miként azt sem, mikor rajtolhat el ténylegesen a 2020-as bajnokság. Pótmegoldásként virtuális nagydíjat szerveztek F1 2019 játékkal.

A mfor.hu legutóbb március 14-én írt arról, hogy  top labdarúgó bajnokságok sorra hozták meg azt a döntést, hogy a járvány terjedésének megakadályozása érdekében leállítják a szezont. Ez hatalmas anyagi érvágás a kluboknak, de azoknak is, akik ebből a szórakoztató iparágból élnek meg. Mint a fogadóirodák, amelyek a bevételeik meghatározó részét a futballmérkőzésekre tett fogadásokból szerzik. A Szerencsejáték Zrt. eredetileg úgy kalkulált, hogy ha nem lesz akadálya a legnagyobb nyári sporteseményeknek, akkor a bukmékeri játékok forgalma az idén akár 10 százalékkal is emelkedhet. Tavaly ez a szám meghaladta a 250 milliárd forintot.

Most viszont nincs mire fogadni. A Tippmixpro oldalon svéd barátságos és fehérorosz bajnoki meccsekre lehet csak tippelni. Utóbbi az egyetlen liga, ahol még nézők előtt játszanak meccset. Utolsóként a svéd élvonalbeli bajnokságban is megszületett a döntés: mégsem startol el április 4-én. A Szerencsejáték Zrt. bevételkiesését még korai lenne meghatározni, de az biztos, hogy visszaesett a fogadási kedv. A cég egyelőre a Totó és Góltotó játékát sem függeszti fel. Megmenti a helyzetet az Ötöslottó rekordösszegű halmozódása: a cég törvényben meghatározott adózása is a lottóhoz kötött.

Marad az ismétlés

"A 2018. évi befizetés alapján az Ötöslottó játékadójának 90 százaléka, több mint 9,5 milliárd forint a Nemzeti Kulturális Alap, a Hatoslottó játékadójának 80 százaléka, közel 4,2 milliárd forint a Magyar Nemzeti Filmalap, a sporttörvény alapján pedig 11,1 milliárd forint a nemzeti sportmozgalom forrásait bővíti" - olvasható a cég 2018-as jelentésében. A költségvetésbe 2018-ban pedig 13 milliárd forintot tettek be osztalék formájában.

Nagy vesztesek még a sporttelevíziók is: a Sport1 például ismétlésekbe menekül, újra lehet nézni a német Bundesliga meccseit az első fordulótól kezdve. A DigiSport pedig az olasz, angol és francia focimeccseket ismétli, de teniszt is bepótólhatja, aki  a legjobb meccsekről esetleg lemaradt a közelmúltban. A Kisvárdától Szombathelyig milliárdokból megépült új stadionok is üresen árválkodnak, bár kormánypárti politikus (Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője) korábban azt mondta: a stadion is egészségügyi intézmény. Most ez a mondás valósággá vált: Rio de Janeiróban egyfajta egészségügyi központtá alakítják át ugyanis a legendás Maracana Stadiont, amely otthont adott többek között az 1950-es és 2014-es labdarúgó-világbajnokság döntőjének. Térítésmentesen felajánlotta Érd városa is négy sportcsarnokát, hogy amíg tart a járvány, ott is egészségügyi ellátóhely legyen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!